ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha chce podat stížnost kvůli restitucím v Březiněvsi

27.01.2016

Praha 27. ledna - Vedení hlavního města Prahy chce podat ústavní stížnost proti rozhodnutí pozemkového úřadu, který v rámci majetkového vyrovnání s církvemi vydal řádu maltézských rytířů pozemky v Březiněvsi. Prahu k tomu vyzvalo zastupitelstvo Březiněvsi. Stát prý rozhodnutím nezákonně zasáhl do práv hlavního města. O stížnosti bude dnes odpoledne na mimořádném schůzi jednat nekompletní pražská rada, ve čtvrtek pak zastupitelstvo. Vyplývá to z neveřejných podkladů, které má ČTK k dispozici.

Maltézský řád požádal v rámci vyrovnání se státem o vydání 180 hektarů v Březiněvsi a Ďáblicích. Krajský pozemkový úřad pro hlavní město Prahu pak na konci loňského listopadu rozhodl o vydání 46 hektarů pozemků v Březiněvsi včetně historického dvora. Zároveň rozhodl, že řádu nevydá deset hektarů pozemků, mimo jiné kvůli budoucí stavbě Pražského okruhu.

Březiněves s rozhodnutím úřadu nesouhlasí. Starosta Jiří Haramul (ANO) argumentuje tím, že obec na dotčených pozemcích dlouhodobě plánovala postavit školu a školku. Vydání pozemků prý na řadu let negativně ovlivní rozvoj území. V textu ústavní stížnosti, kterou má ČTK k dispozici, se píše, že Praha nedostala možnost stát se účastníkem řízení o vydání pozemků.

V lednu podal nadřízený Státní pozemkový úřad žalobu proti rozhodnutí své pražské pobočky. Žaloba se týká části vydaných pozemků v Březinevsi.

(čtk)