ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Evropský dům v Liberci má být hotov v květnu 2017

26.01.2016

Liberec 26. ledna - Přestavba bývalé administrativní budovy VÚTS v sousedství Krajského úřadu v Liberci na Evropský dům by měla být hotova v květnu příštího roku. Liberecký kraj nyní vybírá dodavatele, dostal sedm nabídek od 67 milionů korun do 99 milionů. Na jednání zastupitelstva o tom dnes informoval náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Rekonstrukce patří letos k největším investičním akcím financovaným z krajského rozpočtu.

Za bývalou administrativní budovu VÚTS, sousední dílny a okolní pozemky zaplatil na konci roku 2014 Liberecký kraj bezmála 125 milionů korun. Administrativní část chce vrátit do původní podoby. Funkcionalistická budova s prvky art deco a expresionismu byla postavena v letech 1928 až 1929. Architekt Oskar Baudisch ji vyprojektoval pro židovského obchodníka Otto Strasse, který tam provozoval garáže. V roce 1951 a letech 1969 až 1975 prošla budova přestavbami a dostavbami, které změnily její podobu uvnitř i zvnějšku. Záměr bude kraj financovat z vlastního rozpočtu, chce ale žádat dotace z Operačního programu Životní prostředí na zateplení.

Administrativní budova nabízí 3480 metrů čtverečních kancelářských ploch. Po dokončení rekonstrukce tam má vzniknout Evropský dům, kde žadatelé najdou na jednom místě všechny poskytovatele evropských dotací. Už dnes tam působí Agentura regionálního rozvoje nebo koordinátor krajské dopravy Korid LK. Přestěhovat by se tam mohl také Euroregion Nisa nebo Státní fond životního prostředí. Klíčová je ale podle Pietera pobočka Centra pro regionální rozvoj ČR (CRR), která má sloužit jako kontaktní pracoviště Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Pobočka CRR bude zatím v Liberci sídlit v pronajatých prostorách ve Voroněžské ulici za katastrálním úřadem. Pracoviště v Liberci je dalším z nových pracovišť, které centrum otevírá po celé republice. "Dosavadní síť šesti regionálních poboček jsme začali od loňského června rozšiřovat tak, aby v každém krajském městě mělo centrum své regionální pracoviště. V Liberci jsme doposud měli jen detašované pracoviště hradecké pobočky, nově zde otevíráme samostatnou pobočku," sdělil dnes ČTK pověřený ředitel centra Zdeněk Vašák. Po dokončení Evropského domu by se pobočka měla přesunout do sousedství krajského úřadu.

(čtk)