ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno využije zanedbaný pozemek po armádě

26.01.2016

Brno 26. ledna - Radnice Brno-střed chce využít k nové výstavbě zanedbaný pozemek po armádě v Lerchově ulici, který již léta leží ladem. Kdysi jej chtěla využít developerská společnost Wilson Properity, ale z jejího záměru sešlo a vznikly pak soudní spory. Radnice jí teď vypověděla nájemní smlouvy na tuto plochu o 6500 metrech čtverečních se dvěma vojenskými objekty. Pozemek má úřad zpět ve své správě a s občany chce hledat možnosti jeho využití. Novinářům to dnes řekla místostarostka části Brno-střed Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL). Lidem jej představí 17. března.

Radnice uspořádá setkání s občany, od nichž chce získat návrhy na využití areálu. Patrně na této ploše vznikne objekt s obchodem a s byty. "Bližší představu zatím nemáme. Jisté je, že si takovýto projekt nebudeme moci dovolit a bez získání dotací to nepůjde," řekl ČTK radní Brna-středu Svatopluk Bartík (ŽTB).

Společnost Wilson Properity zatím nemá k vypovězení smluv jednoznačné stanovisko. "Nejprve se podrobně seznámíme s právním názorem úřadu, necháme si udělat svoji analýzu a pokud zjistíme, že smlouvy jsou platné, budeme podle toho postupovat," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Michal Wiedermann. Zdůraznil, že jestliže vznikne firmě škoda, bude ji po radnici Brno-střed vymáhat.

Představitelé městské části zatím nemají ani přibližnou představu, jak by mohl být prostor využít a o jak vysokou investici půjde. Bartík zdůraznil, že neočekává soudní spory s dosavadním nájemcem areálu. Právní analýzy nájemních smluv konstatovaly jejich absolutní neplatnost, uvedl radní.

Brno získalo bývalý armádní pozemek v roce 2003 bezúplatným převodem od státu s podmínkou, že nebude komerčně využit. V září 2006 ale radnice Brno-střed uzavřela nájemní smlouvy s firmou Wilson Properity, která na něm měla postavit polyfunkční objekt. Ukázalo se pak, že smlouvy byly nevýhodné a neplatné. Bývalá starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá (ODS) byla za podpis smluv potrestána podmínkou. Vinu ale popírá.

(čtk)