ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vedení hlavního města chce koupit secesní Národní dům

26.01.2016

Praha 26. ledna - Vedení hlavního města chce koupit secesní Národní dům na Smíchově. Hodlá obnovit jeho někdejší kulturní slávu. Rozhodla o tom dnes nekompletní pražská rada. Zjistila ČTK z jednání. Současný majitel, odborový svaz Kovo, žádá za historickou budovu 166,4 milionu korun.

O správu a kulturní program Národního domu se bude starat městská akciová společnost, pod kterou spadá secesní Obecní dům. Z podkladů pro jednání rady, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že koupí další secesní budovy se rozšíří kapacity pro konání kulturních a společenských akcí. Vzniknout má "druhá scéna" v současnosti zcela vytíženého Obecního domu. Vedení městské akciové společnosti má podle dnešního usnesení připravit ekonomickou analýzu, plán rozvoje a využití domu a analýzu návratnosti investice.

Národní dům na Smíchově patří mezi vrcholná secesní díla. Postaven byl v letech 1906 až 1908 podle návrhu Aloise Jana Čenského a stal se dominantou tehdejšího hlavního náměstí města Smíchova. Budovu zdobí plastiky sochaře Josefa Pekárka.

(čtk)