ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava galerie v Hradci je stavebně hotová

26.01.2016

Hradec Králové 26. ledna - Rozsáhlá rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové je po stavební stránce hotová a objekt ještě čeká instalace vnitřního vybavení. Veřejnosti by se galerie měla otevřít v červnu. Náklady již zkolaudované stavební části činily 97 milionů korun, vnitřní vybavení přijde na dalších asi 23 milionů korun. Na projekt kraj získal evropskou dotaci 53 milionů korun. Novinářům to dnes řekl krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Rekonstrukce památkově chráněného secesního objektu z počátku 20. století začala v červenci 2014 a celkovým nákladem kolem 120 milionů korun včetně DPH patří k současným největším investicím kraje.

V objektu ještě zejména zbývá dodělat osvětlení, vybavení depozitáře, instalovat nábytek. Restaurátoři také ještě budou mít v péči dřevěné obložení a papírové tapety v některých místnostech či dvě bronzové sochy u vchodu. Bývalé byty v objektu galerie chce kraj do června adaptovat na kanceláře.

Galerie sídlí v budově bývalého Záložního ústavu na Velkém náměstí, který byl postaven v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Za dobu své existence objekt neprodělal žádnou komplexní opravou.

Galerie má zhruba 5500 uměleckých děl a souborů, které jsou nyní v náhradních prostorech. Část děl galerie zapůjčila na výstavy do jiných měst. Ve dvou patrech opravené budovy bude stálá expozice moderního umění, v dalších budou prostory pro krátkodobé výstavy. Po rekonstrukci vznikne také grafický kabinet a galerie chystá i interaktivní program na monitorech.

Do opraveného objektu se také přestěhuje Galerie Vladimíra Preclíka, která je od roku 2008 v sídle hejtmanství. Dílo významného českého sochaře, malíře a řezbáře by mělo v galerii získat důstojnější místo k prezentaci. Hradecký kraj chce v uvolněných prostorách po Preclíkově galerii vybudovat novou podatelnu.

(čtk)