ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha chystá opravu dalšího pavilonu Na Bulovce

26.01.2016

Praha 26. ledna - Praha chystá opravu pavilonu chirurgie Nemocnice Na Bulovce. Radní hlavního města dnes schválili zakázku na projektovou dokumentaci za 42 milionů korun, vypsána má být v dubnu. Součástí oprav bude dvoupodlažní přístavba pro účely plastické chirurgie. Město vlastní asi tři čtvrtiny majetku nemocnice. S nájemcem loni řešila dluhy na nájemném za opravený pavilon laboratoří za 400 milionů korun.

Pavilon číslo 5 byl postaven v roce 1931. Má řadu původních detailů. "Tyto prvky by měly být respektovány při samotné rekonstrukci. Nejvíce poškozené jsou původní obklady, jejichž řemeslná úroveň a estetická kvalita je tak vysoká, že by měly být obnoveny v celém rozsahu," píše se v materiálu rady, který má ČTK k dispozici.

V nevyhovujícím stavu je podle dokumentu potrubí vytápění, rozvod kyslíku či původní elektroinstalace. Počítá se s výměnou veškerých inženýrských sítí, nutné bude také vyřešit vlhkost objektu, kam zatéká střešní konstrukcí a terasou.

Praha, která vlastní většinu majetku nemocnice, bude chtít po nemocnici vyšší nájemné než dosud. Z magistrátních posudků již dříve vyplynulo, že by nemocnice měla ročně platit až 35 milionů korun. Ztrátová instituce ale městu posílá ročně symbolických 10.000 korun a od loňského roku navíc sedm milionů za pavilon, jehož oprava stála skoro 400 milionů korun. Nemocnice si nechala vypracovat vlastní posudek k nájemnému, jehož výsledky zatím nezveřejnila.

O narovnání majetkových vztahů se debatuje už několik let. Areál si totiž žádá opravy a investice za stovky milionů korun. Podle neoficiálních informací je proto ve hře i prodej nemocnice.

Nemocnici, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví, poslala vláda v roce 2014 jednorázovou podporu 200 milionů korun. Podle ministerstva hrozilo to, že bude ohrožena péče o pacienty. Bulovka skončila v roce 2013 se ztrátou přesahující 308 milionů korun.

(čtk)