ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Případ pracovníka stavebního úřadu soud odročil

25.01.2016

Ostrava 25. ledna - Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes opět odročil případ vedoucího pracovníka frýdecko-místeckého stavebního úřadu Jana Martyčáka, který podle obžaloby nezákonně povolil stavbu autosalonu. Loni v únoru Okresní soud ve Frýdku-Místku uložil muži, který svou funkci dosud vykonává, podmíněný trest. Soud chce nyní počkat, až nabude právní moci správní žaloba, kterou podal jeden z poškozených. Proces bude pokračovat 29. března. ČTK to řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

Rozhodnutí, se kterým se chce odvolací senát seznámit, se týká povolení stavby. Frýdecko-místecký stavební úřad stavbu povolil dodatečně. Proti tomu se sousedé odvolali. Krajský úřad jejich odvolání zamítl, proto nespokojení obyvatelé okolních pozemků podali žalobu. Také tu krajský soud zamítl. Právě s tímto verdiktem se chce soud seznámit. "Předpokládáme, že při dalším jednání padnou závěrečné návrhy. Zda bude vynesen i rozsudek, ještě není jasné," řekl Zecha.

Vedle Martyčáka byla v kauze původně obžalována i jeho podřízená Alena Orlivová. Obžaloby byla ale zproštěna. Vedoucí oddělení stavebního řádu podle původní obžaloby nezákonně povolil tři stavby. Žalobce mu kladl za vinu, že se ke stavbám například vůbec nevyjadřovali majitelé okolních pozemků. Vedle nezákonného postupu při povolení stavby autosalonu s rozlohou 1200 metrů čtverečních se to týkalo terénních úprav či výstavby rodinného domu a garáže. Martyčák hned na začátku obžalobu odmítl.

Za stavbu autosalonu byl muž odsouzen, proti čemuž se odvolal. V dalších dvou bodech obžaloby byl zproštěn. U jednoho skutku se odvolalo státní zastupitelství.

Případ je jedním z prvních, které v minulých letech otřásly frýdecko-místeckým magistrátem. Obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele čelí více než dvě desítky lidí včetně primátora Michala Pobuckého (ČSSD), jeho náměstka Dalibora Hrabce (dříve VV) a šéfa městské policie Milana Sněhoty. Údajně se podíleli na zmanipulovaní veřejných zakázek, ale například i zametání dopravních přestupků pod koberec. Okresní soud také projednává případ předražených zakázek na čištění příkopů. Na lavici obžalovaných usedne 15 lidí především z řad bývalých i současných radních.

(čtk)