ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Středočeští radní schválili rekonstrukce pěti mostů

25.01.2016

Praha 25. ledna - Středočeský kraj opraví mosty ve Staré Boleslavi, Svémyslicích, Jirnech, Vinci a mezi Poříčany a Sadskou. Krajští radní dnes schválili vyhlášení veřejné zakázky na zpracování projektových dokumentací. Práce na těchto pěti mostech mají začít počátkem roku 2017 a měly by být financovány z dotací od Státního fondu dopravní infrastruktury, případně z evropských fondů, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Letos budou podle ní ve středních Čechách opraveny čtyři desítky mostů a kraj už připravuje projekty i na rok 2017.

Most přes D11 mezi Poříčany na Kolínsku a Sadskou na Nymbursku musí být opraven kvůli zatékání vody do konstrukce. U mostů ve Staré Boleslavi a v Jirnech u Prahy bude vyměněn celý svršek včetně izolace a obnovena má být i spodní stavba. Do mostu přes Jizeru ve Vinci na Mladoboleslavsku také silně zatéká. Trhliny jsou viditelné po obou stranách, dokonce i v čelních zdech. Most přes dálnici D10 před Svémyslicemi u Prahy vyžaduje opravu kvůli zatékání, špatnému betonu, korozi výztuže a trhlinám ve vozovce.

Hejtmanství přepokládá, že z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci první výzvy vyčerpá 1,3 miliardy korun, z toho na rekonstrukce mostů by mělo jít až 250 milionů Kč. O další prostředky na opravy mostů bude žádat Státní fond dopravní infrastruktury. Od něj má letos získat 535 milionů Kč na rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy.

(čtk)