ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín vybral projektanta na sítě v areálu kasáren

25.01.2016

Jičín 25. ledna - Město Jičín vybralo v opakované soutěži projektanta dopravních a inženýrských sítí v areálu bývalých kasáren, v němž má vzniknout nová obytná čtvrť. Projekt by měla zpracovat liberecká firma Valbek za 1,89 milionu korun bez DPH. Původní tendr město muselo zrušit, protože jeho vítěz se zakázky loni vzdal. Šlo o brněnskou firmu Intar, která nabídla 1,58 milionu korun bez DPH. ČTK o výsledku opakované soutěže dnes informovala mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Výběr projektanta sítí je důležitým krokem ve využití atraktivní osmihektarové lokality. Radnice předpokládá, že projektová dokumentace by mohla být hotová zhruba do jednoho roku od podpisu smlouvy.

Opakovanou soutěž provázely průtahy. Proti postupu při zadávání veřejné zakázky podala nejprve námitky a poté podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jedna ze společností, která se o zakázku ucházela. Antimonopolní úřad ale po prostudování spisu neshledal důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední, uvedla mluvčí. Kvůli opakování soutěže a dalším průtahům nabralo projektování sítí v kasárnách skluz asi sedmi měsíců.

Vítězný projektant vytvoří dokumentaci pro územní řízení, stavební povolení a pro provedení výstavby dopravní a technické infrastruktury a veřejných prostranství a na starosti bude mít i zajištění autorského dozoru. Při tvorbě projektu se bude řídit územní studií, kterou pro město zpracoval ateliér Cuboid Architekti.

Architekti v lokalitě po kasárnách počítají zejména s rodinnými domy a v menší míře s obytnými domy. V centru území navrhli mateřskou školu. V místě budou platit regulativy, aby zástavba plynule navazovala na současnou zástavbu na Čeřovce a na linii známé jičínské lipové aleje.

Původně měli areál kasáren přebudovat výhradně soukromí investoři. Žádný ze dvou pokusů předat kasárny soukromníkům se ale nenaplnil a město se v roce 2011 rozhodlo, že v revitalizaci bude pokračovat samo. První fázi přeměny areálu, demolici kasárenských objektů, již město udělalo.

(čtk)