ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Technické muzeum v Brně začne rekonstruovat vojenský sklad

24.01.2016

Brno 24. ledna - Technické muzeum v Brně začne rekonstruovat jeden z bývalých vojenských skladů v areálu v Řečkovicích. Stavbu za 34 milionů korun placenou z peněz ministerstva kultury iniciovalo kvůli tomu, že se v židenickém depozitáři začal propadat strop. Z něj se také musí exponáty dočasně přestěhovat a do Řečkovic se dostanou patrně příští rok. Stavba by měla být hotová začátkem roku 2017, řekl ČTK náměstek ředitele Ivo Štěpánek.

Depozitář v Židenicích v bývalém kině na rohu Kaleckého a Rokycanovy ulice, které ukončilo provoz už v 70. letech, má provizorní strop už od roku 1980. "Už tehdy to s ním vypadalo špatně, ale statik navrhl řešení a z lešenářských trubek se udělala nosná pole, na něž se strop pověsil. Vydržel dlouho, ale nyní už je situace havarijní, proto je potřeba ji řešit," řekl Štěpánek.

Příští týden se tedy exponáty, různé větší či menší přístroje a také televize, začnou stěhovat do jiných depozitářů. Počítá se s tím, že se podaří zrekonstruovat i židenický depozitář. "Konečně se situace pohne dopředu, protože pak budeme mít nové prostory a můžeme některé věci z mimobrněnských depozitářů přesunout do Brna," řekl Štěpánek.

Problém s vhodným prostorem pro uložení exponátů se táhne už od roku 1989. V 80. letech se totiž začal chystat depozitář v Rousínovci na Vyškovsku, v restitucích však muzeum o pozemky i zahájenou stavbu přišlo. Řadu let se muzeum uchylovalo do pronájmů, než získalo před více než deseti lety po armádě areál v Řečkovicích, který se snaží postupně opravovat.

V blízké budoucnosti by se měla také opravit hala pro dopravní prostředky. Projekt byl hotový zhruba před sedmi lety, tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) však investici zastavil. V muzejních sbírkách je přitom mnoho trolejbusů, autobusů a dalších dopravních prostředků, které nemají odpovídající umístění.

(čtk)