ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Archeologové nalezli desítky hrobů

22.01.2016

Olomouc 22. ledna - Desítky hrobů, ale i soupravu přezek či korálky nalezli archeologové během záchranného výzkumu u budovy olomoucké filozofické fakulty v Křížkovského ulici. Archeologové na místě pracovali během uplynulého půlroku. Průzkum předcházel plánované rozsáhlé rekonstrukci budovy, která by měla začít letos na jaře a trvat zhruba 14 měsíců, řekli dnes ČTK zástupci univerzity. Náklady jsou odhadovány zhruba na 200 milionů korun. Katedry i děkanát se již z budovy vystěhovaly v uplynulém roce.

Archeologové se během výzkumu zaměřili na dvůr podél vstupu do parkánových zahrad a parku, další sondy umístili přímo na nádvoří fakulty. Odkryto bylo zatím 62 kostrových hrobů, dva patřily ke klášternímu hřbitovu, 60 je z různých fází fungování hřbitova při gotickém kostele svatého Petra. "Některé hroby jsme na nádvoří filozofické fakulty odkryli už pod štěrkovým podkladem komunikace. Úroveň nádvoří byla totiž až o jeden metr snížena, což naše možnosti datovat některé z nálezů omezilo," uvedla vedoucí výzkumu Hana Dehnerová z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Archeologové v jednom z hrobů objevili kroužky a přezku, jimiž si lidé připevňovali v dřívějších dobách nohavice. V hrobech byly nalezeny také různé sponky na uchycení pohřebního rubáše. "Našli jsme i korálky, které mělo pohřbené dítě patrně ve vlasech nebo na čepečku," doplnila Dehnerová. Unikátní je podle ní tkanina, kterou archeologové našli ve dvoře podél vstupu do parkánových zahrad. Čeká ji analýza, podle způsobu tkaní by mohla být částí liturgického roucha staršího než ze 16. století.

Rekonstrukce objektu v Křížkovského ulici 10 začne pravděpodobně v březnu. Podle proděkana pro infrastrukturu filozofické fakulty Vladimíra Polácha půjde o základní rekonstrukci velkého rozsahu, která potrvá zhruba 14 měsíců. "V objektu sídlí především jazykové katedry a děkanát filozofické fakulty, budova je již z loňského léta kompletně vystěhovaná. Momentálně sídlíme roztroušeně po městě, doufám, že se nám podaří na podzim roku 2017 stěhovat zpět," řekl dnes ČTK Polách.

Komplexní rekonstrukce zahrne podle informací na stránkách univerzity úpravu všech povrchů, výměnu rozvodů a inženýrských sítí, ale i změny vnitřního uspořádání. Ve sklepních prostorách by měly vzniknout například dvě velké a tři malé studovny, počítá se rovněž s modernizací a kompletním vybavením učeben i s novou podobou nádvoří včetně odpočinkové zóny.

Dva rekonstruované objekty v Křížkovského ulici otevřela filozofická fakulta už v polovině loňského května. V bývalých kanovnických rezidencích s číslem popisným 12 a 14 vznikla špičková výuková a vědecká pracoviště za sto milionů korun. Opravy objektů se týkaly šesti kateder.

(čtk)