ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bernard rozšíří ležácký sklep

22.01.2016

Humpolec (Pelhřimovsko) 22. ledna - Humpolecký Rodinný pivovar Bernard do jara rozšíří o pětinu svůj ležácký sklep. Po osazení 14 nových tanků, tedy velkých nerezových nádob na zrání piva, se jeho kapacita zvýší na celkových 31.680 hektolitrů. Jde o investici za 24 milionů korun, která je pro pivovar klíčová, řekl dnes ČTK mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Výroba piva Bernard dlouhodobě stoupá, vloni se v meziročním porovnání zvýšila o 14 procent na rekordních 302.200 hektolitrů. "Při výrobě piva důsledně dodržujeme oddělené hlavní kvašení a zrání v ležáckém sklepě. A aby mohlo pivo zrát odpovídající dobu, je nutné mít pro to dostatečnou kapacitu," uvedl mluvčí. Rozšíření ležáckého sklepa pivovaru pomůže už v letošní letní sezoně.

V těchto dnech dělníci pomocí velkého jeřábu osazují nerezové tanky vyrobené v Pacovských strojírnách do rozestavěné budovy v pivovaru, což je zatím jen konstrukce bez střechy. Následně budou tanky technologicky propojeny s výrobním zařízením a celý prostor bude zastřešen. Kapacita jednotlivých nových tanků je podle Mikuláška rozdílná, a to až po 460 hektolitrů. Obsah nových nádob bude v součtu činit 5280 hektolitrů.

Minulý rok zaplatila firma za rozšíření zázemí závodu kolem 118 milionů Kč. "Některé investiční akce byly dokončeny, jiné naopak začaly," uvedl Mikulášek. Kromě rozšiřování ležáckého sklepa se úpravy týkaly i budovy varny. Rekonstruována a o jedno patro zvýšena byla administrativní budova pivovaru. Kromě nových kanceláří v ní vznikly i prostory pro laboratoř, a také nová degustační místnost, kde pivovarníci kontrolují jakost piva. Dobudována byla dvoupodlažní školicí budova. Další investice pivovar připravuje. Do budoucna by chtěl také svoji výrobu částečně přemístit mimo centrum města.

(čtk)