ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 3 souhlasí s kritizovanou výstavbou u Parukářky

21.01.2016

Praha 21. ledna - Radní Prahy 3 souhlasí s výstavbou u vrchu Parukářka. Investor po řadě vyjednávání vyhověl požadavkům radnice a projekt zmenšil, tvrdí starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Opozice ale se stavbou dál nesouhlasí. Podle Ondřeje Ruta (ŽnS) bude komerční budova přesahovat horizont zeleného vrchu a nevratně jej naruší.

Bytový komplex vznikne v Jeseniově ulici v areálu bývalých studií a zázemí Českého rozhlasu. Investor původně plánoval dvanáctipatrovou budovu. Nakonec bude stavět projekt o sedmi patrech. "Až čtvrtá předložená varianta představuje racionální kompromis mezi požadavky města, městské části, občanů a na druhé straně developera a jeho architektů," tvrdí starostka. "Navíc se nám podařilo domluvit vybudování nového veřejného schodiště, které bude pro obyvatele Žižkova příjemným vstupem na Parukářku," doplnila.

Podle opozice ale developer nesplnil požadavek radnice z února loňského roku, aby objekt respektoval horizont Parukářky. "Dům, který bude přesahovat úroveň dětského hřiště na Parukářce a střechy sousedních domů o tři podlaží, nelze chápat jako úspěch ve vyjednávání s investorem," oponuje zastupitel Rut. "Stavba se bude jako jediná přímo promítat do pohledů z parku, bude například viditelná od občerstvení," doplnil Rut.

V Praze 3 se předloni uskutečnilo referendum namířené proti zástavbě Parukářky. Účast ale byla příliš nízká. Místní hlasování tak není pro radnici závazné. V minulosti vedle parku za podivných okolností vyrostl komplex výškových domů. Někteří žižkovští politici z dřívějšího koaličního uskupení ODS a TOP 09 usilovali o změnu územního plánu, která by developerovi umožnila pokračovat ve výstavbě luxusní bytové čtvrti. Místní obyvatelé proti tomu protestovali. Sepsali i petici. Radnice nakonec záměr zastavila.

(čtk)