ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce Státní opery v Praze by měla stát miliardu

20.01.2016

Praha 20. ledna - Rekonstrukce budov Státní opery Praha by měla stát více než miliardu korun. Vyplývá to z materiálu odůvodnění veřejné zakázky i její ceny, který je nyní v připomínkovém řízení a musí ho schválit vláda. O opravě se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Na základě projektové dokumentace doporučila komise zřízená ministrem kultury variantu, jejíž rozsah podle položkového rozpočtu činí 933,130.000 korun bez DPH, řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. S daní by cena přesáhla miliardu.

Cena se tak blíží sumě, za níž se má rekonstruovat historická budova Národního muzea v Praze, jejíž generální oprava začala loni.

O rekonstrukci Státní opery se mluví několik let, její cena stále narůstá. V roce 2011 tehdejší vedení opery uvádělo, že na komplexní rekonstrukci svých tří objektů by potřebovalo 480 milionů korun. Ministerstvo tehdy ale opakovaně uvádělo, že je schopno ze svého rozpočtu dát jen 260 milionů. V roce 2013 MK informovalo, že do oprav dá 360 milionů. Rekonstrukce se ale odkládala, opera měla personální problémy i další potíže spojené se sloučením s Národním divadlem.

Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v roce 2014 rozhodl, že oprava opery se stane součástí Programu péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Řekl, že vzhledem ke špatnému stavu historické i provozní budovy na opravy půjde 665 milionů korun. Loni v lednu uvedl, že rekonstrukce bude stát 715 milionů korun. V dubnu pak vláda schválila předpokládanou hodnotu zakázky 540 milionů bez DPH, tedy celkem asi 653 milionů.

Loni v srpnu byla ve věstníku veřejných zakázek oznámena předpokládaná hodnota rekonstrukce 800 milionů korun bez DPH. "Tato hodnota byla stanovena na základě odborného odhadu nákladů zpracovaného projekční společností Masák & Partner ve stupni projektové dokumentace pro stavební povolení," uvedla mluvčí. Takovým předběžným oznámením jsou podle ní dodavatelé upozorněni na plánované zahájení zadávacího řízení v předstihu. V žádném případě tím nebylo zahájeno zadávací řízení, to je možné až po schválení vládou.

Ministerstvo kultury navyšování sumy zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce pouze na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky v technickém stavu obou budov či statice historické budovy. Podle MK je nutná generální rekonstrukce obou budov. Měla by podle dřívějších plánů začít po skončení sezony 2015/2016.

Ministerstvo kultury je nyní velkým stavebním investorem. Vedle rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy také už několik let pokračují velké opravy Klementina, MK má brzy vyhlásit zakázku na poslední etapu revitalizace, předpokládaná hodnota zakázky je 790 milionů bez DPH, celkem tedy 956 milionů. Revitalizace Klementina přijde celkem na 1,88 miliardy. Loni začala rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea za 300 milionů korun.

(čtk)