ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Revitalizace sídliště podél Labe potrvá deset let

20.01.2016

Pardubice 20. ledna - Obnova panelového sídliště Závodu Míru v Pardubicích vyjde až na 150 milionů korun. Potrvá na etapy nejméně deset let. Město letos žádá o dotaci, již třikrát s žádostí neuspělo. ČTK to dnes řekl starosta městského obvodu I. Jaroslav Menšík (ANO).

"Je to náročné sousto. První dokumentace je předaná ministerstvu pro místní rozvoj, někdy v květnu, červnu se dozvíme, zda dotace bude," řekl Menšík.

Panelové sídliště Závodu Míru se stavělo v 70. letech minulého století. Původně měly věžové domy stát i v místě bývalé továrny Prokop a u nábřeží také mělo vzniknout velké náměstí Budovatelů.

Nakonec se uskutečnila jen část velkolepého projektu a panelová výstavba se přesunula na Karlovinu. "Už je to přibližně 35 let od dokončení sídliště a veřejné prostory se dosud nerevitalizovaly. Na sídlišti žije 2000 až 2500 lidí," řekl Menšík.

S opravami vnitrobloků se má začít u tréninkové plochy BMX. Opraveny budou chodníky, silnice, doplní se lavičky, zahradníci ošetří zeleň a další vysází. Náklady na počáteční etapu se odhadují na 13 milionů korun, čtyři miliony by měl zaplatit obvod, stejnou částku dotace a zbývající náklady město.

"Na Závodu Míru je poměrně příjemné bydlení, je tam hodně vzrostlé zeleně. Společenství vlastníků postupně domy zateplují, vyměňují instalace," řekl Menšík.

Město paralelně připravuje stavbu lávky, která spojí sídliště Závodu Míru s Polabinami. Stavět by ji mělo za evropské dotace. Projekt je ve fázi územního rozhodnutí.

"Lávku určitě uvítají maminky s dětmi, nebudou muset chodit po hlavních mostech, kde se motají cyklisté a je tam velká doprava. Bude to komfortní propojení pro pěší i cyklisty," řekl Menšík.

(čtk)