ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rada památek podporuje zachování Libeňského mostu

19.01.2016

Praha 19. ledna - K výzvám České komory architektů a Klubu za starou Prahu, které žádají zachování Libeňského mostu, se připojuje i český výbor ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel). Praha několik let připravuje jeho opravu, za dvě miliardy chtěla most výrazně rozšířit. Proti tomu vedle odborníků na kulturní dědictví vystupuje i Praha 7. Nově hlavní město uvažuje i o demolici a stavbě nového mostu stejných rozměrů. Rozhodnout by mohlo jednání zastupitelstva příští čtvrtek. Most, který spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka.

Do diskuse o budoucnosti mostu vstupuje i Národní technické muzeum, které má model mostu ve své stálé expozici. Připravilo výstavu, která představí dva dobové modely, původní Janákovy plány a kresby nebo dobové fotografie, které ukazují komplexní přístup architekta k návrhu inženýrské stavby jako uměleckého díla i původní technickou dokumentaci včetně statických výpočtů, sdělili dnes ČTK pracovníci muzea.

Podle prezidenta Českého národního komitétu ICOMOS, architekta Václava Girsy, patří most mezi významné představitele špičkové mostní architektury ze 30. let. ICOMOS proto podporuje snahu prohlásit most kulturní památkou a citlivě ho rekonstruovat.

Návrh na prohlášení mostu památkou podal již v roce 2004 Národní památkový ústav, ministerstvo kultury tak ale neučinilo s odkazem na to, že most nelze opravit a zachovat přitom jeho památkové hodnoty. Památkově chráněné jsou přitom mnohé pražské silniční mosty od Karlova přes most Legií, Hlávkův, Čechův, Mánesův po most přes říčku Rokytku.

Přestavbu a opravu mostu připravuje Technická správa komunikací, která prosazovala jeho rozšíření. Podle její předloňské zprávy je Libeňský most v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. V roce 2009 vydaly úřady stavební povolení, o čtyři roky později jeho platnost prodloužily. Stavět se ale stále nezačalo. Proti rozšíření mostu o pět metrů je Praha 7. Podle městské části je to zbytečně drahé a prodlouží to dobu přestavby, po kterou bude most mimo provoz. Praha 8 rozšíření mostu hájí.

Počátkem ledna nový podnět na prohlášení mostu za památku podal Adam Scheinherr za Iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. "Podporujeme opravu současného mostu. Intenzita dopravy na mostě je dvakrát nižší, než se předpokládalo v době vzniku projektu," říká k plánům s mostem.

Uvádí také, že diagnostický průzkum mostu si nechal jeho správce, tedy Technická správa komunikací (TSK), zpracovat už v roce 1992. Posudek již tehdy konstatoval velmi špatný stav mostu a doporučil provést havarijní opravy, aby se zabránilo zhoršování technického stavu. Na mostě přesto žádné větší opravy podle něj provedeny nebyly. "Špatný technický stav je tedy způsoben zejména neúdržbou ze strany správce mostu a neměl by tedy být důvodem pro neudělení památkové ochrany," píše Scheinherr.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) minulý týden zavrhl variantu nového mostu se čtyřmi jízdními pruhy. Zda bude most opraven, nebo zbourán, jak předpokládá projekt TSK, ale neřekl. Praha si nechala zpracovat studii od ČVUT, která prý ukázala, že stavba nového mostu ve stávající šířce bude pro město levnější než rekonstrukce, nový most navíc prý vydrží déle.

(čtk)