ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Do architektonické soutěže na Kampus Albertov přišlo 33 návrhů

15.01.2016

Praha 15. ledna - Do prvního kola architektonické soutěže na dostavbu Kampusu Albertov zaslaly architektonické kanceláře a ateliéry 33 návrhů. Odborná porota z nich vybere šest návrhů, které postoupí do druhého kola. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Univerzity Karlovy (UK) Václav Hájek. Dvě nová výzkumná centra UK za 2,5 miliardy korun by měla být otevřena v roce 2022.
 

"Kampus představuje pro rozvoj vědy a výzkumu na Univerzitě Karlově zcela zásadní milník, neboť jeho prostřednictvím Univerzita Karlova získá moderní univerzitní centrum zaměřené na biomedicínu, matematiku či globální změny," uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Kampus je největší výstavbou UK v centru Prahy za posledních sto let. Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity.

Porota bude o finalistech soutěže rozhodovat od 22. ledna do 29. února, vítězný návrh bude veřejnosti představen v létě. "Potěšující je celkový zájem o soutěž, celkem se do soutěže zaregistrovalo 190 subjektů, z toho bylo 59 zahraničních. Je to velkým překvapením i pro nás, jelikož jsme očekávali, že celkový počet účastníků s ohledem na náročnost programu a zadání nepřesáhne více jak 15 procent registrovaných soutěžících," uvedla přezkušovatelka soutěžních návrhů Karin Grohmannová.

Více než dva roky se připravovalo zadání soutěže. Jsou v něm podklady pro modelové typy laboratoří i seznamy speciálních technologií vyžadujících určité stavební zázemí, jako jsou velké přístroje, chovy experimentálních zvířat nebo infekční prostory.

Projekt bude financován ze státního rozpočtu. Dohromady by v obou budovách mělo pracovat více než 1200 lidí. Nové prostory by podle Zimy mohly přilákat na UK špičkové vědce a studenty ze zahraničí. Soustředění různých oborů na jednom místě by mělo ulehčit spolupráci mezi experty a posílit synergický efekt.

Nyní je na pozemcích pro stavbu nových center například menza nebo sousedící dřevěná budova studentské koleje.

(čtk)