ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Při odstávce karlovarského Vřídla se zjistí stav kolonády

14.01.2016

Karlovy Vary 14. ledna - Karlovarské Vřídlo čeká od pondělí 18. ledna téměř měsíční odstávka. Letos bude výjimečná tím, že při ní město nechá prozkoumat rozsah poškození Vřídelní kolonády. Kontrola by měla ukázat, jak velké opravy stárnoucí konstrukce kolonády vyžaduje. ČTK to dnes řekl primátor Karlových Petr Kulhánek (KOA).

"Jsou detekovány statické chyby v konstrukci haly, kde vyvěrá Vřídlo. Proto se při odstávce udělají podrobné rozbory, z kterých vyplynou závěry, co je třeba udělat v rámci statického zajištění konstrukce. Současný stav je takový, že konstrukce je zajištěna, nicméně není takový, že bychom mohli klidně spát. Musíme rekonstruovat celou stropní konstrukci, kde vyvěrá Vřídlo," řekl Kulhánek.

Kolonáda ze 70. let 20. století se potýká v posledních letech s důsledky koroze způsobené horkými prameny, které v ní prýští. Před časem byl dokonce omezen vstup návštěvníků do části kolonády. Ve městě se také rozvířila debata, jestli kolonádu nahradit novou nebo jí vrátit podobu, jakou jí dali architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer na konci 70. let 19. století.

Podle Kulhánka má každá podoba kolonády své příznivce a odpůrce. "Já jsem sice příznivcem doby Fellnera a Helmera v Karlových Varech, ale je to otázka obrovských finančních prostředků," řekl Kulhánek s tím, že bohužel lázeňství vypadlo z oblastí dotovaných z Evropské unie.

Životnost funkcionalistické kolonády je ještě asi 20 let. Město se tak musí rozhodnout, jestli bude Vřídelní kolonádu opravami udržovat, nebo zahájí kroky k výstavbě nové.

(čtk)