ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hrušovany potřebují 200 milionů na obnovu zámku

13.01.2016

Hrušovany nad Jevišovkou (Znojemsko) 13. ledna - Oprava zchátralého zámku v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku bude stát zhruba 200 milionů korun. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat tamní radnice. Využít jej pak bude možné jako muzeum, v objektu může být společenský sál, vinárna i obřadní místnost městského úřadu. ČTK to dnes řekl hrušovanský starosta Miroslav Miloš (Nezávislí). O budoucnosti zámku rozhodnou tamní zastupitelé v únoru. Radnice léta marně hledá pro zámek využití.

"Nyní alespoň víme, jak jsme na tom, jaké možnosti máme," uvedl starosta. Zdůraznil, že projekt se bez evropských či státních dotací neobejde. Na opravu nemá město peníze.

Zámek potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Obnovu potřebují fasády i jednotlivé sály. Miloš upozornil na to, že se zničeným zámkem se léta potýkalo i nedaleké město Miroslav. Tamní radnice ale získala dvacetimilionovou evropskou dotaci, k níž přidala ze svého rozpočtu pět milionů korun. Za tyto peníze loni opravila jednu třetinu objektu, v níž jsou expozice o výtvarném umění, malíři Alfonsi Muchovi nebo skládačkách puzzle.

Hrušovanská radnice zvažuje, že by ve svém zámku mohla po jeho opravě vytvořit expozici o výrobě cukru. Léta hledala developera, který by se o obnovu památky postaral, ale žádná jednání nevyšla.

Historický objekt proto zůstal radnici. Hledá pro něj využití jako mnohé další. Na jižní Moravě k nim patří mimo jiné Bzenec na Hodonínsku, Ivanovice na Hané na Vyškovsku nebo Břeclav.

(čtk)