ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pražské centrum kreativity oživí prázdné domy

12.01.2016

Praha 12. ledna - Pražské centrum kultury a kreativity má oživit prázdné historické domy na Malém náměstí, informovala dnes primátorka Adriana Krnáčová (ANO) na tiskové konferenci. Čtyřletý projekt Kreativního klastru Praha, který dnes schválili radní, začne letos připravovat Institut plánování a rozvoje (IPR) ve spolupráci s dalšími partnery z umělecké a akademické sféry, konkrétní využití prázdných prostor má být známé přibližně za rok. Údržba devět let nevyužívaných domů přišla Prahu na jednotky milionů korun.

"V dlouhodobě nevyužívaných Radničních domech vznikne kreativní centrum, klastr, kam mohou lidé chodit pracovat, vzdělávat se, navštěvovat přednášky, zapojovat se do komunitních projektů či prostě jen relaxovat," uvedla Krnáčová. Podle ní nebude nutné do budov nijak zásadně investovat, město zároveň nepočítá s vysokými nájmy. Dosavadní údržba domů vyšla podle ředitele magistrátního majetkového odboru Radka Svobody na jednotky milionů korun. Domy generují zisk z pronájmu přízemních prostor, kde sídlí několik restaurací.

Praha se pro vytvoření prostoru pro kreativní spolupráci inspirovala v zahraničí. Podobné fungují v Budapešti, Lodži nebo Amsterodamu. "Například košická Tabačka, která se stala přirozeným centrem pro různá mezioborová setkání, a stejně tak by tomu mělo být v Praze," dodala primátorka. Město se navíc podle ní snaží vytipovat různé další prostory pro podobné využití.

Už dnes Praha tyto prázdné domy pro podporu kreativních aktivit částečně využívá. Vedle nepravidelných jednorázových akcí typů Designblok či Famufest využívá část bloku Uměleckoprůmyslové muzeum nebo Skautský institut.

Klastr je původně termín týkající se hlavně průmyslu, označené pochází z anglického "cluster", což je shluk, chumel či hromada. Má jít o seskupení nezávislých firem a přidružených institucí, které si navzájem konkurují, ale také kooperují. Například poblíž Prahy se letos v lednu otevřelo inovační centrum InnoCrystal zaměřené na rozvoj biotechnologických projektů s mezinárodním potenciálem. Z průmyslu se označení přesunulo i do jiných oblastí. Kreativním klastrem je například přeshraniční CreaClust Zlín-Trenčín, který vznikl spoluprací tamních univerzit.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce. Za dvacetileté užívání paláce se Praha zavázala zaplatit více než čtyři miliardy korun. Vedení města se kvůli nájemnému s majiteli soudí.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo. Minulé vedení Prahy se chtělo na dočasném pronájmu domluvit s Uměleckoprůmyslovým muzeem, které své vlastní kanceláře opravuje.

Podle původního projektu měly v komplexu domů vzniknout byty. Město počítalo s investicí 900 milionů korun. Památkáři se ale obávali o osud už tak poničených domů.

(čtk)