ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Češi poprvé figurují mezi světovými ekologickými stavbami

12.01.2016

Praha 12. ledna - Poprvé v historii se do světového finále ekologické soutěže Energy Globe Award dostal i český projekt. Jde o Hotel-vinařství Galant v jihomoravském Mikulově. Ten v roce 2013 získal českého ekologického Oskara díky snížení energetické náročnosti. Národní kola soutěže se konají v 177 zemích světa včetně České republiky. Finále se uskuteční za týden v íránském Teheránu, informovala dnes ČTK Markéta Kohoutková ze zastupující agentury Lesensky.cz.

Kvalita soutěžních projektů se bude poměřovat v pěti základních kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Projekt Hotel a vinařství Galant byl nominován v kategorii Vzduch.

"Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice má smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti, šesti lety vydali správnou cestou," uvedl v tiskové zprávě majitel hotelu Jiří Marian. Pokud český projekt vyhraje, získá odměnou deset tisíc euro.

V Energy Globe Award soutěží projekty, které usilují o úspory energií a ochranu přírody. V České republice se akce pořádá pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR od od roku 2008. Celkem jí prošlo přes 1500 ekologických projektů.

(čtk)