ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lanškroun připravuje rekonstrukci společenského domu

12.01.2016

Lanškroun (Orlickoústecko) 12. ledna - Město Lanškroun na Orlickoústecku letos pokročí s přípravami oprav společenského domu, který loni muselo kvůli havarijnímu stavu uzavřít. Do dvou až tří let rekonstrukci a přístavbu nového sálu dokončí. ČTK to dnes řekl místostarosta Bohumil Bernášek (ČSSD).

"Do konce června by měla být hotová projektová dokumentace. Pak vypíšeme soutěž na zhotovitele zakázky," uvedl Bernášek.

Společenský dům sídlí v Langerově vile z druhé poloviny 19. století a vedle něj stojí bývalá výrobní hala, kde se vyráběly zlaté a stříbrné řetízky. Dosud sloužila jako sál. Ke kulturním účelům se objekty začaly využívat ve druhé polovině minulého století.

"Statici konstatovali, že vila je v zanedbaném stavu, ale opravitelná. Problémy byly v konstrukcích sálu a jeviště, jsou v havarijním stavu a hrozily zřícením," řekl Bernášek.

Město na základě studií rozhodlo, že vilu opraví, sál s přilehlým hotelem zbourá a postaví na původním místě nový objekt. Ve vile by měla být restaurace, kanceláře kulturního centra a v novém sále pro 400 diváků bude jeviště, orchestřiště, zkušebna, šatny a kavárna.

Radnice předpokládá, že investice vyjde zhruba na 120 milionů korun. Dotační tituly na podobné projekty neexistují a město část zaplatí ze svého rozpočtu a bude si patrně muset vzít také úvěr. V letošním rozpočtu počítá s částkou 20 milionů korun. Lanškroun ročně hospodaří přibližně s 200 miliony korun, obvykle 60 milionů korun dává na investice.

(čtk)