ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Loni koupili lidé v Brně nové byty skoro za tři miliardy korun

11.01.2016

Brno 11. ledna - Prodej bytů v brněnských novostavbách loni vzrostl o 16 procent na 954 bytů. Meziročně brněnské nové byty zdražily o osm procent a lidé za ně utratili 2,9 miliardy korun. Noví majitelé bytů podle analýzy společnosti Trikaya zabydleli celkem 57.000 metrů čtverečních. Nejdražší byt roku 2015 stál zákazníka podle ceníku prodejce téměř 12 milionů korun, nejlevnější 1,2 milionu korun. Podle odborníků trh poroste i letos.

Průměrná cena nabízeného bytu loni vzrostla meziročně o osm procent na 3,6 milionu korun. Cena za metr čtvereční narostla v průměru o 4000 na 54.000 Kč. Nejvíce práce měli realitní makléři na jaře, kdy byl zájem zákazníků o nové byty největší.

Podle jednatele realitní společnosti MIG Romana Šebely je ještě strmější než u prodeje nárůst počtu rezervací bytů v novostavbách o přibližně 30 procent. Nahrávají tomu levné hypotéky. "Nabídka novostaveb se rychle vyčerpává, situace s územním plánem nahrává dalšímu nárůstu cen. Také poptávka po pozemcích prudce roste díky novinkám v zákonu o DPH. Neustále zdražujeme," uvedl Šebela. Loni jeho firma prodala luxusní byt v centru o výměře 120 metrů čtverečních za rekordních 88.000 korun za metr.

"Lidé hledají nové bydlení nejvíc na jaře a na podzim, funguje to tak v Brně už několik let," uvedl ředitel Trikaya Alexej Veselý. Mezi zákazníky stále vedou byty 2+kk, loni tvořily 43 procent prodaných bytů. Garsoniéry zvolilo v Brně 25 procent zájemců, kupují je ale často lidé také jako investice pro uložení úspor, aniž by v nich potřebovali bydlet.

Největší zájem je o koupi bytů v městských částech Slatina a Brno-střed, kde se nacházelo téměř 50 procent všech prodaných bytů. Nejlevnější byt uplynulého roku stál 1,2 milionu a prodal se v Králově Poli, nejdražší byty s cenou šplhající k 12 milionům byly k prodeji v městských částech Brno-střed a Bohunice.

Podle Alice Waagnerové z realitní společnosti GAUTE v posledních třech letech roste trend prodeje bytů především v novostavbách bytových domů. Investoři se trhu přizpůsobili a prodejnost bytů vzrostla, i když se mírně zvýšila také cena za metr čtvereční. K růstu trhu pomáhá stále nízká úroková sazba hypotečních úvěrů. "Každopádně je potřeba zmínit, že kvalita nabízených bytových projektů se každým rokem zlepšuje. Zvyšuje se interiérový standard a zlepšuje exteriérový vzhled," dodala Waagnerová.

V nabídce brněnských stavitelů je aktuálně 1160 neprodaných bytů. Téměř polovina z tohoto počtu už je rezervována. "Hlavně dotažení velkého množství obchodních případů z roku 2015 přispěje vysokým výkonům prodeje novostaveb v první půli roku 2016," uvedl Veselý. Podle něj ale bude přirozený nárůst poptávky letos s velkou pravděpodobností zpomalovat. "Čekám, že ceny bytů ještě mírně porostou kvůli omezené nabídce. Dnes prodejci byty pro velký zájem zdražují třeba několikrát do roka," uvedl Veselý.

Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba zájem o byty a hypotéky poroste před uvolněním kurzu koruny. "V druhé polovině letošního roku očekávám rostoucí poptávku jak novostaveb, tak i starších bytů. Tato poptávka bude tlačit ceny směrem nahoru. Proto kdo v posledních několika letech koupil byt, může čekat, že se jeho investice zhodnotí," uvedl Kozub. Od developerů očekává více nových projektů v širším centru Brna.

Negativem je klesající počet stavebních povolení na byty na území Brno-město oproti růstu na území Brno-venkov. "Výstavba za hranicemi města, takzvaná suburbanizace, je právě důsledkem nedostatečné nabídky především levnějších bytů ve městě Brně. Tento trend se bude do budoucna prohlubovat a kriticky souvisí s problémy v oblasti územního plánování ve městě Brně," uvedl předseda správní rady Asociace brněnských architektů stavitelů Marek Vinter.

(čtk)