ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opava investuje do obchvatu i nového mostu

10.01.2016

Opava 10. ledna - Opavský magistrát letos plánuje investice v celkové hodnotě 47 milionů korun. Na území města se bude stavět i demolovat. Nejvíce peněz, více než 18 milionů, půjde na stavbu severního obchvatu města. Ve Slavkovské ulici se bude stavět nový most, ten současný je v havarijním stavu. ČTK to řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.

Největší investiční akci - severní obchvat - připravuje město společně s investorem celé stavby Ředitelstvím silnic a dálnic. "Z peněz města se budou financovat nově vybudované objekty, které pak zůstanou v jeho vlastnictví. Jednat se bude například o chodníky, cyklistickou stezku či veřejné osvětlení okružní křižovatky," řekla mluvčí.

Dodala, že předpokládaná investice města se má podle projektové dokumentace pohybovat okolo 18,8 milionu korun. "Stejně jako u dalších akcí jsou vždy náklady jen předpokládané. Nemusí tedy odpovídat konečné skutečnosti. Finanční náklady lze totiž přesněji vyčíslit až po ukončení soutěže na konkrétní veřejné zakázky," vysvětlila mluvčí.

Stavba nového mostu ve Slavkovské ulici město vyjde přibližně na devět milionů Kč. "Most, který je v havarijním stavu, byl v roce 2014 provizorně opraven. Na základě závěrů, vyplývajících z hlavní prohlídky mostu, je však nutné ho zbourat a postavit most zcela nový," vysvětlila Dobrovolná.

V havarijním stavu je i budova obecního úřadu a hasičské zbrojnice v městské části Podvihov. I ta se proto dočká opravy. Celkem se náklady odhadují na více než sedm milionů korun. Finančně se na ní kromě města budou podílet i městská část a Moravskoslezský kraj. Z městské pokladny na opravu letos půjdou dva miliony korun.

Nejen budovat se však ve města bude. Přibližně 500.000 korun město bude investovat do demolice bývalé trafostanice v prostoru za obchodním střediskem Slezanka. Milion korun pak město vloží do stavby nových přístřešků na autobusových a trolejbusových zastávkách. Podél silnice 1/11 pak vznikne nové stezka pro pěší a cyklisty. Loni město na tento projekt uvolnilo čtyři miliony korun, letos pak dalších 2,5 milionu Kč.

"Na přípravu projektových dokumentací budoucích investičních akcí, na průzkumy, zaměření, vypracování posudků, geometrických plánů a podobné aktivity město vyhradilo dalších přibližně osm milionů korun. Na zatím nespecifikované investiční akce jsme vyčlenili 4,7 milionu korun," dodala mluvčí.

Zároveň se podle ní připravuje investiční akce prostoru Rekreační oblasti Stříbrné jezero. Investorem projektu je ministerstvo financí. Celkové náklady jsou odhadovány na 98 milionů korun. V rámci stavby bude provedena revitalizace okolí Stříbrného jezera, vybudován podchod pod komunikací Rolnická a lávka přes řeku Opavu s napojením na Městské sady.

(čtk)