ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Planá na Tachovsku zahájí přestavbu kina

09.01.2016

Planá (Tachovsko) 9. ledna - Pětitisícová Planá na Tachovsku zahájí letos za 20 milionů korun přestavbu nevyužitého kina na náměstí na multifunkční centrum. Letos vydá polovinu sumy, příští rok druhou. Půjde o největší letošní stavbu města. Planá u Mariánských Lázní chce v tomto roce investovat celkem 39 milionů korun, meziročně o 12 milionů Kč víc. ČTK to řekla starostka Martina Němečková.

Letos dále dokončí za šest milionů korun smuteční síň, 2,5 milionu Kč dá do nákupu bývalé mincovny, dva miliony do oken a fasády základní školy, stejnou sumu do sociálních zařízení na koupališti a 1,2 milionu Kč do projektu obnovy jižní strany náměstí.

"Máme ušetřené peníze za několik let a chystali jsme se na spoustu hezkých věcí, například náměstí. Ale, bohužel, se na nás hrnou neplánovaně různé úpravy vyhlášek a zpřísňující limity, například na kotelnu a čističku," uvedla starostka. Zpřísnily se například povolené emise popílku, a město tak musí příští rok vybudovat odlučovač na výtopně za deset až 14 milionů korun. Letos zaplatí projekt za 600.000 Kč a v roce 2017 je nejzazší termín, kdy jej musí na komíně instalovat. Planá má přitom už deset let přebudovanou kotelnu z uhlí na ekologickou biomasu. "Legislativa se ale vyvíjí tak, že na města dopadají další povinnosti, o nichž nám před deseti lety nikdo neříkal," řekla starostka.

Dále musí město instalovat na čistírnu odpadních vod zařízení na odstraňování fosforu, do něhož letos dá 1,5 milionu Kč, do odkalovače včetně projektu pak 4,2 milionu Kč.

"Takže do investic půjde do dvou let strašně peněz, ale lidé to moc neuvidí. Ale do věcí, které jsou vidět více, tolik dávat nemůžeme. Protože si musíme nechat rezervy," uvedla Němečková.

Současné kino v Plané funguje jednou až dvakrát týdně, návštěvnost je do 15 lidí. V novém kině, které by mělo být do podzimu 2017, zachová město promítání. Planá nemá žádný prostor pro kulturu a setkávání lidí. Lidé se nyní provizorně scházejí v aule nad tělocvičnou a v sálku nad knihovnou, kam se vejde nejvýš 30 lidí. Větší akce se konají v Chodové Plané.

(čtk)