ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poděbrady dokončily rekonstrukci památkově chráněné knihovny

09.01.2016

Poděbrady (Nymbursko) 9. ledna - Poděbrady dokončily rekonstrukci památkově chráněné knihovny za 22 milionů korun. V těchto dnech se vybavuje nábytkem, veřejnosti by se měla otevřít v únoru, nebo v březnu. ČTK to řekl starosta Poděbrad Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady). Většinu nákladů zaplatily evropské fondy.

Původně měla modernizace knihovny stát asi 12 milionů korun, v průběhu rekonstrukce se ale objevily práce navíc. "Pod plánovaným výtahem se objevila renesanční studna, byla tam také překládka kabelu ČEZu. Historické schodiště se nerepasovalo, ale muselo se kompletně vybudovat," řekl ČTK Langr.

Město o rekonstrukci budovy z 18. století v centru městské památkové zóny usilovalo šest let, na projekt ale nemělo peníze. Knihovna je nyní celá bezbariérová a modernizovaná, stavbaři opravili stropy, podlahy, stěny a vzniklo nové sociální zařízení. "Poděbrady tím získají také tři nové prostory, které budeme smysluplně využívat. Jeden je renesanční podzemí, druhým je venkovní čítárna v atriu a pod půdou je velká místnost, kde bude dětské oddělení," doplnil starosta.

(čtk)