ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Komenského expozice se začne stavět v Přerově na jaře

07.01.2016

Přerov 7. ledna - Přerovská radnice začne v březnu budovat jedno z největších turistických lákadel, venkovní expozici připomínající pobyt Jana Amose Komenského v Přerově. Vyroste v místě zvaném Na Marku, kde archeologové nedávno nalezli základy školy jednoty bratrské. Lokalita byla loni prohlášena za kulturní památku. Expozici postaví Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. Město za ni zaplatí 1,4 milionu korun, tedy zhruba o půl milionu korun méně, než původně plánovalo. Hotova by měla být v červnu, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

O zakázku na prezentaci archeologických nálezů v Přerově projevily zájem podle Chalupové tři firmy. Jedna byla vyloučena. Přerovská stavební městu nabídla cenu 1,16 milionu bez DPH, přitom radnice původně odhadla náklady na 1,6 milionu bez DPH.

"Se stavbou se začne na jaře, trvat bude od března do června. Od zajímavé venkovní prezentace si slibujeme mimo jiné i zájem turistů o přerovskou historii. Expozice by se měla stát hlavním tahákem letošní turistické sezony," uvedla mluvčí města.

Součástí venkovní učebny odkazující na Komenského bude modlitebna, zvonice a herní prvky, které mají bystřit pozornost, úsudek a paměť. Chybět nebude ani venkovní prezentace nálezů včetně kopií artefaktů, které ze země vyzdvihli archeologové. "Největší zajímavostí se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. Kromě Komenského to byl třeba i přerovský rodák a biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav," doplnila Chalupová.

Expozice bude stát v místě, kde archeologové udělali před čtyřmi lety nečekaný objev - odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Komenský. Archeologové pracovali v lokalitě Na Marku v letech 2012 až 2013. Jejich unikátní nálezy poté aspirovaly na ocenění nález roku, byly nominovány na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro a lokalita se nakonec díky nálezům dostala i na seznam kulturních památek.

Venkovní prezentace se bude podle zástupců města budovat v klidové městské zóně, žádné větší omezení pro občany proto radnice neočekává.

(čtk)