ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Černá Hora by ráda postavila lanovku z Kotoru do Cetinje

07.01.2016

Podgorica 7. ledna - Vláda Černé Hory hledá zahraniční partnery pro ambiciózní stavbu 15 kilometrů dlouhé lanové dráhy z Kotoru na jadranském pobřeží až do Cetinje, někdejší metropole Černohorského království. Kabinet premiéra Mila Djukanoviče si podle serveru BalkanInsight od projektu slibuje více zahraničních turistů a milionové zisky do rozpočtu.

Nabídku na stavbu lanovky vláda zamýšlí zveřejnit do konce ledna. Soukromý provozovatel, kterému bude dráha pronajata, by pak měl vyjít z otevřeného výběrového řízení.

Trasa má vést z Kotoru přes pohoří Lovćen a stejnojmenný národní park. Cestujícím nabídne úchvatný pohled na Kotorský záliv a na lovćenský masiv. Z kabiny má být vidět i majestátní mauzoleum Petra II. Petroviče Njegoše, významného vůdce černohorského státu a církve z 19. století, který je znám i jako básník. Mauzoleum stojí na jednom z vrcholů Lovćenu ve výšce 1660 metrů nad mořem.

Odhaduje se, že cesta z Kotoru do Cetinje potrvá 43 minut. Dráha bude mít 80 až 90 kabin a bude schopna přepravit za hodinu v průměru 1200 až 1400 lidí. Podle vládní studie by roční příjem z úseku Kotor-Lovćen měl dosáhnout dva miliony eur a z úseku Lovćen-Cetinje 2,3 milionu eur, napsal BalkanInsight.

Podle předběžného návrhu projektu, který vláda zveřejnila už v listopadu, by náklady na výstavbu lanové dráhy měly činit 46,5 milionu eur (1,26 miliardy korun). Většinu přitom pokryje úvěr od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Počítá se s tím, že výstavba začne přesně sto let po dokončení první lanové dráhy, která vedla rovněž z Kotoru do Cetinje. Ta byla v provozu v letech 1916 až 1918, ovšem nikoli k potěše turistů. Sloužila k logistickému zabezpečení armády. Kotor byl totiž tehdy jednou ze tří hlavních námořních základen rakousko-uherské monarchie.

(čtk)