ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Rokycanech vzniká unikátní centrum paleontologie

19.09.2017

Rokycany 19. září - Západočeské muzeum v Plzni (ZČM) zahájí do konce roku stavbu centra paleontologie v Rokycanech. Za zhruba 23 milionů korun přestaví a vybaví do poloviny roku 2018 bývalou hospodářskou školu vedle gymnázia. Peníze z dotačního programu IROP jsou schválené od počátku roku, ale tři čtvrtě roku trvalo výběrové řízení, déle než má trvat celá rekonstrukce, řekl dnes ČTK ředitel muzea František Frýda.

Půjde o badatelské pracoviště evropského významu, kde se budou soustřeďovat paleontologické sbírky ZČM s desetitisíci zkamenělin z období karbonu. V objektu budou také odborná pracoviště, přednášková síň k pořádání sympozií a konferencí. V Česku podle Frýdy nic podobného není.

ZČM a jeho pobočka, tedy okresní muzeum v Rokycanech, vlastní jednu z největších paleontologických kolekcí v ČR, kterou stále doplňují výzkumy z celého světa. Spolu se zkamenělinami z evropsky významných nalezišť v Radnicích a Nýřanech na Plzeňsku vlastní nálezy ze středních Čech, velké kolekce z uhelných slojí v Sasku, z Číny, sbírky ze Španělska, Turecka a Francie. Od německého soukromého sběratele dostalo rozsáhlou celoživotní sbírku. "Je tedy třeba, aby vzniklo důstojné prostředí a aby badatelé měli ke sbírkám přístup. Z celého světa máme mnoho žádostí o zpřístupnění sbírek," řekl ředitel. Do centra budou jezdit i školy.

Dodavatel stavby už je podle Frýdy vybrán, nyní se čeká na uplynutí odvolacích lhůt. "Doufáme, že práce začnou do konce roku," dodal. Do budovy, kde bude ještě část depozitářů pro sbírky rokycanského muzea, už dalo ZČM deset milionů korun. Je staticky zabezpečená, má zajištěnou střechu, vyměněná okna, nový výtah k bezbariérovému přístupu a ke stěhování sbírek. "Chybí vnitřní rozvody, topení, elektřina, podlahy a fasáda. Nábytek už je nakoupený," doplnil Frýda.

Právě také kvůli vzniku paleocentra a sjednocení sbírek se koncem roku 2015 spojilo ZČM s rokycanským muzeem. "Jednu budovu už jsme tam opravili a druhá je v rekonstrukci, tři jsme museli vyklidit," uvedl Frýda. Do rekonstruované budovy přesunulo ZČM historická pracoviště, depozitáře a je tam velká výstavní síň. Pod ZČM, jehož zřizovatelem je kraj, patří 26 budov. Některé jsou vlastní a další pronajaté depozitární, o něž se musí starat, například muzea loutek a plzeňské diecéze.

(čtk)