ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Brně v Šedově ulici má být komplex domů s 500 byty

14.09.2017

Brno 14. září - Na místě bývalých zahrádek západně od Šedovy ulice v Brně-Židenicích se má příští rok začít stavět obytný komplex devíti domů s 500 byty, předpokládaný počet obyvatel je až 1400, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA. Developerem je brněnská společnost Semira. Předsedou představenstva je předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter. Jde o jeden z řady velkých developerských projektů v Brně vzdor tomu, že stavitelé již několik let uvádějí, že nemají kvůli absenci nového územního plánu kde stavět.

Nové domy budou sousedit na jedné straně s domovem důchodců a na druhé straně s poliklinikou ve Viniční ulici. Celkem řešené území zaujímá 4,3 hektaru. Některé z domů mají být luxusní vila domy, jeden bude věžový a se 14 nadzemními patry nejvyšší. Dále zde mají stát také terasové domy a klasické "deskové" domy. V jejich okolí má být park bez další vybavenosti. Dětské hřiště a skatepark vznikly v minulosti poblíž Líšeňské ulice.

Stavět se má ve třech etapách postupně od jihu. Vzniknout má také 628 parkovacích míst, přičemž přes 500 jich má být schováno pod domy v podzemních garážích. V docházkové vzdálenosti je konečná tramvaje, projektant počítá s denním pohybem více než 1000 aut.

Hotovo by podle předpokladu investora mělo být v roce 2021. I přes absenci nového územního plánu je v Brně v přípravě několik dalších bytových projektů. Největším je sídliště až pro 5000 lidí na Kaménkách v Černovicích. Na jihovýchodě města v Chrlicích má investor v plánu 655 bytů v bytových a rodinných domech, potýká se však s nevolí místních i vedení městské části. Zhruba 1100 lidí by se mohlo nastěhovat do 430 bytů v lokalitě Pod Hády. Okolo 500 bytů, tedy bydlení také pro více než 1000 lidí, chce postavit developer v Králově Poli u Sportovní ulice. Menším projektem pro 500 obyvatel jsou rodinné a bytové domy poblíž Svitavy v Maloměřicích. Proměnit se má v budoucnu také areál bývalého Krasu poblíž Mendlova náměstí, kde mají stát polyfunkční domy s 500 bytovými a nebytovými jednotkami. Měnit se má postupně i chátrající areál Zbrojovky v Židenicích, kde má vzniknout svébytná městská čtvrť.

(čtk)