ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Trojský pivovar by mohl být součástí pražské zoo

11.09.2017

Praha 11. září - Praha zvažuje, že odkoupí zchátralý objekt bývalého Trojského pivovaru pro zoologickou zahradu, aby mohla rozšířit služby pro návštěvníky. V areálu by mohl vzniknout například přednáškový sál, restaurace nebo konferenční hotel. Dnes o tom informoval magistrát. Nyní si Praha nechá zpracovat posudek, za jakou cenu by mohla pivovar odkoupit. Areál pivovaru, který sousedí s jihovýchodní částí zahrady, je v rukou soukromníka.

"Praha je připravena realizovat všechny potřebné kroky vedoucí k oboustranně výhodné dohodě, která povede k rozšíření majetku hlavního města Prahy o Trojský pivovar a jeho následnému připojení k areálu pražské zoo. Její rozšiřování si vzhledem ke světovému významu zaslouží pozornost," uvedl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Pražská zoologická zahrada je podle největšího cestovatelského serveru TripAdvisor pátou nejlepší zoo na světě.

Hlavní město si nechalo vypracovat varianty, jak postupovat při odkupu a opravách areálu ze 17. století. Nejpravděpodobnější možností je, že od majitelů odkoupí pivovar přímo Zoo Praha, která ho sama zrekonstruuje. Podle magistrátu je to sice dražší varianta, ale přínosná je v tom, že areál bude upraven podle potřeb zoologické zahrady. Náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (nestr. za ANO) předpokládá, že rozšíření zoo zvýší turistickou atraktivitu zahrady.

O odkoupení chátrajícího Trojského pivovaru pro zoo uvažovalo vedení města už v roce 2015. Posudek města areál ocenil na 35 milionů korun, ale majitel požadoval za historický objekt 80 až 100 milionů korun.

Pražská zoologická zahrada patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok překračuje hranici jednoho milionu návštěvníků. Vloni do zoo přišlo 1,448.353 lidí, což byl rekord v její 85 let dlouhé historii, ve které ji navštívilo přes 60 milionů lidí.

(čtk)