ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Brně se po rekonstrukci otevřelo knihkupectví Barvič a Novotný

11.09.2017

Brno 11. září - Po dvou měsících dnes zákazníci mohli znovu zamířit do brněnského knihkupectví Barvič a Novotný. Skončila rekonstrukce, která obchod vrátila do atmosféry přelomu 19. a 20. století v přízemí a prvním podlaží. Druhé, kde jsou nadále hudebniny, je naopak v moderním hávu, řekl dnes ČTK při slavnostním otevření jeden z majitelů Jan Kanzelsberger mladší.

Rekonstrukce měla skončit zhruba o měsíc dřív, avšak nakonec se ukázala obtížnější, než se čekalo. "Rekonstrukce starého domu je vždycky sázka do loterie. Navíc to bylo v úzkém prostoru, kde si jednotlivé profese lezou takříkajíc přes hlavu. Navíc se dělal veškerý nábytek na míru a montoval se přímo na místě. Ještě v noci tu byli truhláři," řekl Kanzelsberger.

Tradiční knihkupectví, které funguje na stejném místě přes 130 let, by mělo být pro zákazníky přitažlivější. "Podařilo se nám vyřešit lépe osvětlení a posílit atmosféru. Má svoje kouzlo a určitou formu patiny," řekl Kanzelsberger. Většinu žánrů najdou lidé na místě, jak byli zvyklí. "Něco jsme ale přesunuli a snažili jsme se to dělat tak, aby lidé nemuseli chodit do všech pater, když míří například pro učebnice a další věci do školy. Teď je najdou na jednom místě," uvedl Kanzelsberger.

Nově bude také možné posedět v prvním patře u kávy, kde je pět stolečků s deseti židlemi. "Pro majitele věrnostní karty bude káva zdarma. Je to spíš takový doplněk, žádná klasická kavárna," řekl Kanzelsberger.

Jan Kanzelsberger mladší vlastní knihkupectví od roku 2013, ale již v 90. letech byl jedním ze tří zakládajících společníků obnovené firmy Barvič a Novotný. Dnes knihkupectví patří pod firmu Kanzelsberger, zachovává si však svůj původní název a postavení.

(čtk)