ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

H. Králové chce na podzim začít s demolicí fotbalového stadionu

22.08.2017

Hradec Králové 22. srpna - Město Hradec Králové chce v říjnu začít s první etapou demolice zastaralého malšovického fotbalového stadionu, na jehož místě má vzniknout moderní fotbalová aréna za 550 milionů korun bez DPH. Demolice se bude týkat střechy, sedaček a dalších nadzemních částí sypané západní tribuny stadionu. Radní města dnes schválil vypsání soutěže na dodavatele demolice. Odhad nákladů je pět milionů korun bez DPH. ČTK to řekl mluvčí města Petr Vinklář.

Demolicí části západní tribuny fakticky začne dlouho připravovaná výstavba nového stadionu, na němž má zázemí druholigový městský fotbalový klub FC Hradce Králové. "Konečně se práce na novém stadionu přesouvají od jeho virtuální podoby na výkresech a od stolů a razítek úředníků přímo do terénu, na staveniště stadionu," uvedl náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

Na podzim by z tribuny mělo podle něj zmizet vše, co je nad valem západní tribuny, tedy střecha, sedačky, stánky. Postup prací se přizpůsobí programu domácích zápasů hradeckých fotbalistů.

V další fázi demolice, která bude již součásti zakázky na stavbu nového stadionu, se bude odvážet i samotný val pod západní tribunou. Byl vybudován z vytěženého písku ze Stříbrného rybníku v Malšově Lhotě. "Veškerý materiál, který se získá z demolice stadionu, chceme v maximální míře využít během stavby nového stadionu, na terénní úpravy v jeho okolí nebo na jiných projektech ve městě," uvedl Vedlich.

Stadion má vydaný demoliční výměr a platné územní rozhodnutí. Na konci června město požádalo o stavební povolení na výstavbu nového stadionu. "Vydání stavebního povolení předpokládáme ještě v tomto roce, co nejdříve poté chceme vypsat veřejnou soutěž na dodavatele. Jestli nedojde k nějakému zdržení, stavba nové západní tribuny by mohla začít již příští rok," uvedl Vedlich.

Původně radnice počítala s vybudováním stadionu v úsporné variantě za 400 milionů korun bez DPH. V květnu se však zastupitelé rozhodli pro postavení dražšího stadionu vyšších parametrů, aby na stavbu mohli získat dotaci od ministerstva školství. Nový stadion by měl svým zázemím splňovat parametry pro mezinárodní utkání nejvyšší kategorie.

Nová fotbalová aréna má mít kapacitu téměř 10.000 sedících diváků, nynější Všesportovní stadion z roku 1960 je určený pro 7000 diváků. Nejvýraznější stavbou se stane nová západní tribuna, která vznikne na místě současné sypané tribuny. Zachováno bude i typické osvětlení hrací plochy čtyřmi takzvanými lízátky, i když v modernizované podobě.

(čtk)