ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Polička zahájila výstavbu dvou bytových domů s 48 byty

22.08.2017

Polička (Svitavsko) 22. srpna - V Poličce byla zahájena největší investiční akce roku, výstavba dvou bytových domů v lokalitě Bezručova celkem s 48 byty. Dokončeny by měly být v červenci příštího roku. Polovinu bytů chce město prodat, polovinu si ponechat a pronajmout, řekl ČTK starosta Poličky Jaroslav Martinů (ODS).

"Máme asi 150 žadatelů jak o koupi, tak o pronájem. Do konce roku bychom chtěli v zastupitelstvu stanovit kritéria pro získání bytů," uvedl Martinů.

Projekt počítá se 12 byty velikosti 1+kk, 30 byty 2+kk a šesti byty 3+kk. Energeticky pasivní domy budou vytápět tepelná čerpadla. Celkové náklady výstavby dosáhnou 59,5 milionu korun, město část zaplatí z úvěru, na inženýrské sítě získalo dotaci.

"Byty chceme dát na trh za nákladovou cenu, bez koruny zisku. Kritéria by měla zohlednit tíživou bytovou situaci, ale zabránit tomu, aby to zneužili ti, kteří vlastní bydlení mají," řekl Martinů.

V Poličce mělo na začátku letošního roku trvalé bydliště téměř 8700 lidí, za deset let se počet obyvatel snížil asi o 350. Radnice se proto snaží zvláště mladé lidi ve městě udržet. Už přes časem vykoupila v lokalitě Bezručova deset hektarů a rozprodala 46 parcel pro rodinné domy, některé jsou již dokončené. Letos připravila dalších 18 parcel, všechny se již prodaly. Plánuje ještě třetí etapu s dvěma desítkami pozemků, k dispozici by měly být příští rok. Město také koupilo dva opuštěné domy, které chce v budoucnu přestavět na 12 sociálních bytů.

(čtk)