ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Švihov připravuje po 15 letech nové bydlení, zájem je velký

21.08.2017

Švihov (Klatovsko) 21. srpna - Švihov, který byl v srpnu 2002 v Plzeňském kraji nejvíce postižen záplavami, připravuje po 15 letech zónu pro bydlení. Na jaře příštího roku nabídne zasíťované parcely pro rodinné domy za velmi výhodnou cenu. Město dosud nemělo žádné své pozemky, vykoupilo je až loni. Zájem o bydlení je velký, za 15 let se Švihov rozrostl o 120 trvalých obyvatel na 1700. Město má vesnický ráz, a přitom veškeré zázemí, služby a velmi dobrou dopravní dostupnost. ČTK to řekl starosta Václav Petrus (BEZPP).

Na zasíťování pozemků, které mají do 1000 metrů čtverečních, už běží stavební řízení. "V příštích dnech budeme vypisovat soutěž na dodavatele. Chceme začít na podzim, do léta sítě zkolaudovat a pak už lidé budou moci začít stavět," uvedl. Pozemky začne město nabízet ve chvíli, kdy bude znát ceny sítí. Projektant je spočítal na deset milionů korun, soutěž to sníží. Zastupitelé v říjnu rozhodnou, jestli cena parcely zohlední náklady, anebo zda bude nižší a podpoří příliv nových obyvatel. Pokud bude zájemců více, zvažuje radnice obálkovou metodu.

Pozemky jsou v centru města ve směru na Mezihoří na poli směrem ke kostelu, tři minuty ke škole a na náměstí. Radnice předloni oslovila kvůli pozemkům na domky majitele půdy ve třech lokalitách. Všichni s nabídkou souhlasili, město jako první vybralo místo s nejlepší polohou. Radnice už eviduje předběžný zájem místních, lidí z Plzně i Klatov. "Po výstavbě sítí a komunikace se otevře celá lokalita pro další etapy, první zabere 20 až 25 procent plochy," uvedl Petrus. Zbylé pozemky, podle územního plánu na výstavbu, jsou zatím soukromé. Majitel pruhu, který pole přetíná, zatím není ochoten jednat o prodeji.

Počet obyvatel Švihova 15 let mírně roste. V roce město zkolaudovalo 32 nových bytů pro nové rodiny, vyrostly novostavby na soukromých pozemcích. "Zájem o bydlení je vidět na tom, že před 15 lety byla čtvrtina starších rodinných domů využívána k rekreaci. Následně je koupily mladé rodiny na trvalé bydlení. Za 15 let vzrostl počet dětí ve škole z 280 na 370. Školka se 100 dětmi se před pěti lety rozšířila o jednu třídu na čtyři. "Máme blízko do Klatov i Plzně, venkovský ráz se vším, co lidé potřebují, od lékařů, pošty po další služby. A dobrou dopravní dostupnost. Autobusy a vlaky mezi Klatovy a Plzní jezdí do hodiny dva," uvedl.

(čtk)