ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Plzni se staví a plánují stovky nových bytů

20.08.2017

Plzeň 20. srpna - V Plzni se staví a připravují stovky nových bytů, více než před hospodářskou krizí od roku 2009. Největší projekt 184 menších jednotek buduje izraelská developerská skupina Daramis, která díky vysoké poptávce zahájí dalších 156 bytů. Největšími rozvojovými lokalitami jsou právě oblast vedle kampusu univerzity na Borech a bývalá kasárna Světovar, řekli ČTK náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) a ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká. Desítky bytů se staví také v místních částech Valcha a Lhota.

Unicity Plzeň je prvním mimopražským rezidenčním projektem Daramisu. Zahrnuje šest šestipodlažních budov s 542 byty a tři komerční plochy. Většina bytů je o velikosti 1+kk a 2+1 a jsou pro studenty, učitele a zaměstnance sousední průmyslové zóny.

Plzeňský developer BC Real, který staví byty na třetině areálu bývalých kasáren a pivovaru Světovar, už má hotová čtyři patra. "Na podzim se tam mají lidé stěhovat," uvedl Šindelář. V první etapě jde o 72 bytů, které už jsou prodané. Podle Vostracké připravuje BC Real další domy na sousedních pozemcích, které jsou ale soukromé.

Místní firma Stafin buduje druhý ze tří bytových domů u Kalikovského mlýna poblíž středu města, pokračuje výstavba desítek bytů v nedaleké ulici Na Jíkalce. Druhý z pěti domů buduje rokycanská firma Šabata v Kaplířově ulici naproti úřadu práce na Borech.

Velké projekty se připravují naproti sídlišti Vinice, kde se čeká na to, až město vybuduje retenční nádrž a kanalizaci, další projekt připravuje firma Hochtief na Zeleném trojúhelníku-sever naproti Škodovce u stavebního učiliště. Městským projektem je 200 menších sociálních bytů pro zdravotně postižené, rodiny pečující o postižené děti, samoživitelky s nízkými příjmy a seniory na Zátiší za benzínovou pumpou Tank Ono. Je vydané územní rozhodnutí. "Město nyní vyhlásí soutěž na zpracování projektu pro stavební povolení, které by mělo být pravomocné na konci letošního nebo na začátku příštího roku," uvedl radní David Šlouf (ODS).

(čtk)