ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vedení metropole nepodpořilo stavební projekt na Veleslavíně

21.08.2017

Praha 21. srpna - Praha nechce znovu pořídit změnu územního plánu, která měla umožnit vybudování obytného souboru na území bývalého Strnadova zahradnictví na Veleslavíně. Dnes o tom informoval magistrát. Rozhodnutí radních musí ještě potvrdit zastupitelstvo. Původně schválená změna byla před dvěma lety soudně zrušena a letos v březnu rozhodnutí definitivně potvrdil Nejvyšší soud. Vlastník pozemků se chystá podat nový podnět na změnu územního plánu, počítající s menší zástavbou.

Změnu územního plánu, která umožnila v lokalitě stavět, schválilo zastupitelstvo v roce 2012. Místní obyvatelé ve spolupráci se spolkem Arnika proti rozhodnutí podali žalobu a soud jim v roce 2015 dal za pravdu. Letos na jaře Nejvyšší soud zamítl kasační stížnost investorů proti rozsudku a radní nyní nedoporučili zrušenou změnu územního plánu znovu zadat. Jejich doporučení musí ještě potvrdit či zamítnout zastupitelé na zářijovém jednání.

"Změna, kterou zrušil soud, se snažila vytěžit území na maximum. Zcela zapomenut byl původní slib vybudovat spolu s domy centrální park," uvedla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Soudní rozsudek podle ní může pro investory a zástupce města znamenat ponaučení, na co si v podobných případech dávat pozor.

Investor chce podle informací magistrátu po dohodě s občanskými iniciativami podat nový podnět na změnu územního plánu, který počítá s menším rozsahem zástavby a také zahloubením železniční trati pod zem.

Pozemky, o které jde, jsou na území čtvrti Veleslavín na jih od Evropské ulice. Protíná je železniční dráha na Kladno, která by podle plánů Správy železniční a dopravní cesty měla po modernizaci spojené s vybudováním odbočky na letiště vést pod zemí. Původně měl na zhruba pěti hektarech zpustlých pozemků vzniknout park, později se objevil plán je zastavět. Vlastníkem parcel jsou firmy Eleganta a Oakdale, v jejichž orgánech figurují bratři Dejan a Vojislav Sparavalo z developerské společnosti Devo Group.

(čtk)