ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Renesanční zámek v Branticích na Bruntálsku je na prodej

19.08.2017

Ostrava 19. srpna - V Moravskoslezském kraji je v současné době na prodej několik zámků. Nově i renesanční a částečně zrekonstruovaný objekt v Branticích na Bruntálsku. Prodává jej soukromý vlastník, kterému se nepodařilo z památky vybudovat hotel. Stejný osud potkal i zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku. Naopak zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku se už poněkolikáté snaží prodat stát. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Renesanční a částečně zrekonstruovaný zámek v Branticích na Bruntálsku může zájemce koupit za 16 milionů korun. Památku v podhůří Jeseníků postavil ve druhé polovině 16. století tehdejší kancléř krnovského knížectví Jeroným Reinwald. Stavbu s 30 místnostmi s původními historickými klenbami, rozsáhlou půdou a s celkem 83 okny současný vlastník částečně zrekonstruoval. "Cílem bylo ubytovací zařízení hotelového typu s restaurací, vinárnou a také galerie. Projekt počítá se 13 hotelovými pokoji," řekl ČTK realitní makléř Miroslav Sinér. Kromě Jeronýma Reinwalda byli v minulosti jeho majiteli mimo jiné rod Trachů z Březí, Lichtenštejnové a také obec Brantice.

Právě ta před časem zámek prodala podnikateli ve stavebnictví. Podmínkou smlouvy byla jeho oprava a otevření hotelu. "Domov důchodců jsme tam nechtěli," řekl ČTK místostarosta Brantic Vlastimil Machů. Vlastník sice s opravami začal, pak mu ale došly peníze. "Termín dokončení se dvakrát posouval. Naposledy to mělo být letos. Majitel ale s obcí nekomunikuje," řekl místostarosta. Dodal, že obec o koupi zámku zájem mít nebude.

Podobně to vypadá i v Hnojníku na Frýdecko-Místecku, kde stojí zámek z první poloviny 18. století. Také jeho majiteli se nepodařilo objekt zcela opravit a vybudovat v něm hotel. Památka je nyní na prodej za 10,5 milionu korun. I v tomto případě obec o stavbu zájem nemá. "Toto téma je nyní aktuální. Objevují se názory, že by obec měla památku koupit. Já si nemyslím, že bychom měli utratit deset milionů za koupi a pak další desítky za opravu. Bylo by dobré, kdyby přišel vhodný investor, se kterým by obec mohla navázat spolupráci," řekl ČTK starosta Miroslav Molin.

Naopak zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku už poněkolikáté prodává stát. Cena za památku, přilehlý park i několik dalších budov je 4,9 milionu korun. Starosta obce Dívčí Hrad Jan Bezděk prodej zámku vítá. "Samotná obec ale nebude o koupi usilovat. Máme jiné investiční priority. Například opravy bytových domů, které jsme v roce 2014 koupili," řekl.

Zámek Dívčí Hrad vznikl na místě hradu ze 13. století. Za druhé světové války byl při osvobozovacích akcích výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad druhým patrem. Opraven byl v 50. letech, kdy mu byly dostavěny i dvě věže. Později se ze zámku stalo skladiště národního podniku Zdravotnické zásobování krizových stavů, který spadal pod ministerstvo zdravotnictví.

(čtk)