ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pohyblivé dno bazénu ve Vysokém Mýtě se bude moci i naklánět

17.08.2017

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 17. srpna - Krytý bazén s pohyblivým dnem ve Vysokém Mýtě bude po rekonstrukci ještě výjimečnější. Dosud se zhruba polovina dna bazénové vany mohla zdvihat na velkém pístu jen ve vodorovné poloze. Nově je nahradí švédská technologie, která umožní dno nejen zvednout, ale i naklonit. Sloužit k tomu budou čtyři počítačem řízené elektromotory se šroubovými zvedáky v každém rohu, řekl dnes novinářům starosta František Jiraský (Nestraníci).

"Mělo by to fungovat i pro vozíčkáře, takže by to vyřešilo problém s bezbariérovostí. Když se dno zvedne na maximální úroveň, mělo by být na hladině, takže by nebyl potřeba žádný jeřáb nebo mechanismus na spouštění imobilních lidí do bazénu," uvedl Jiraský.

Nová nerezová bazénová vana včetně zdvihacího dna bude stát 15 milionů korun. Město na ni zkusí získat dotaci ministerstva školství.

Bazén si v takzvané akci Z postavili místní obyvatelé. Začali v roce 1974 a zdarma odpracovali 175.000 hodin. Hotový byl v roce 1981. Jeho tehdejší hodnota byla deset milionů korun. Má v části zvedací dno, které plavčíci posouvají nahoru před plaveckými kurzy děti. Původní technologie byla vyrobena jako prototyp jen ve dvou kusech.

(čtk)