ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obnova Karlova náměstí dostane obrysy do července 2018

15.08.2017

Praha 15. srpna - Vítězný návrh na obnovu Karlova náměstí by měl být znám v červenci 2018. Uvedl to dnes Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR), který vyhlásil řízení, do něhož se mohou hlásit české i zahraniční architektonické týmy do 12. října. Cena zakázky je 22,5 milionu korun. Náklady dlouhodobě připravované akce jsou odhadovány na 150 až 300 milionů korun.

Město zvažuje umístit pod náměstí podzemní garáže, architekti se proto budou zabývat kromě obnovy náměstí také potenciálním umístěním výjezdů a řešením venkovního vzhledu garáží.

Odborná komise složená ze zástupců města a architektů vybere v prosinci pět architektonických týmů, které od ledna do června vypracují návrhy úprav náměstí. Z nich bude v červenci 2018 vybrána nejvhodnější nabídka. Týmy budou své návrhy průběžně konzultovat se zainteresovanými stranami, jimiž jsou Městská část Praha 2, Národní památkový ústav nebo Všeobecná fakultní nemocnice.

Zvolená forma soutěže umožňuje zapracovat připomínky všech zúčastněných stran, které mají odlišné požadavky. Zatímco město usiluje o zvýšení průchodnosti parku, Národní památkový ústav naproti tomu odmítá výraznější zásahy do jeho podoby a přeje si zachování parku v současné podobě, kterou v 19. století navrhl zahradní architekt František Josef Thomayer.

Podle průzkumu IPR v roce 2016 si Pražané přejí lepší prostupnost náměstí pro pěší. Přes 60 procent lidí bylo nespokojeno se stavem náměstí, třetina lidí vnímala Karlovo náměstí jako zanedbaný park s nebezpečnými zákoutími. Podle studie IPR by měly zmizet blátivé vyšlapané cestičky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a také pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.

Částečnými úpravami prošlo náměstí již v předchozích letech. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě a přilehlých chodníků, na kterou navázala oprava křižovatek a přechodů.

Park se naposledy upravoval v roce 1998 u Novoměstské radnice. Proti kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrhy, proti kterému se ale postavili památkáři. Zástupci radnice a magistrátu o dva roky později podepsali memorandum, v němž se zavázali ke společnému postupu ohledně obnovy náměstí.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80.550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

(čtk)