ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bytová výstavba v Pardubickém kraji letos roste

13.08.2017

Pardubice 13. srpna - Bytová výstavba v Pardubickém kraji letos roste. V prvním pololetí byla zahájena stavba 732 nových bytů, což je o 251 bytů více než ve srovnatelném období loňského roku. Meziroční nárůst činí 52,2 procenta a je třetí nejvyšší mezi kraji v zemi. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Počet dokončených bytů v Pardubickém kraji v prvním pololetí stagnoval.

Největší oživení bytové výstavby statistici zaznamenali v okrese Chrudim, o 150 bytů více, což je zvýšení o 172 procent. O 108 procent vzrostl také počet zahájených bytů na Svitavsku, kde se meziročně začalo stavět o 86 bytů více.

Z celkového počtu 732 zahájených bytů v kraji připadá 490 bytů na výstavbu v nových rodinných domech, z toho nejvíce, 182, v okrese Pardubice. Výstavba bytových domů začala v prvním pololetí převážně v okrese Chrudim se 106 byty a na Svitavsku se 48 byty. V regionu bylo také zahájeno 53 bytů v nástavbách, vestavbách a přístavbách k rodinným a bytovým domům.

Letos bylo do konce června v Pardubickém kraji dokončeno 495 bytů, o tři méně než před rokem, což představuje pokles o 0,6 procenta. Horší výsledky měly okresy Chrudim a Pardubice, naopak meziroční nárůst byl zjištěn na Svitavsku a Orlickoústecku. Většina dokončených bytů byla v nových rodinných domech, méně pak v nových bytových domech a v nástavbách a přístavbách k rodinným a bytovým domům.

Výstavba bytů by měla zrychleným tempem pokračovat. Stavební úřady v Pardubickém kraji v letošním prvním pololetí vydaly 2204 stavebních povolení, což je nejvíce vydaných povolení ve stejném období za posledních pět let. Zvýšil se především počet stavebních povolení na bytové budovy a ostatní stavby.

Bytová výstavba v Pardubickém kraji znatelně ožila již minulý rok. Počet zahájených bytů se meziročně zvýšil o více než 20 procent na 1259. Dokončeno bylo loni v regionu 1224 bytů, proti roku 2015 téměř o 12 procent více.

(čtk)