ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na Spořilově budou postaveny protihlukové stěny a val

09.08.2017

Praha 9. srpna - Na Spořilově v Praze 4 budou postaveny dvě protihlukové stěny a protihlukový val. Jejich vybudování vyjde na asi 37 milionů korun bez DPH. Novinářům to dnes řekl starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice). Stěna a val budou v části, kde se kříží Jižní Spojka a ulice 5. května. Výstavba by měla trvat sedm měsíců. Investorem je Praha prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací. Praha 4 plánuje stavbu protihlukových opatření i na dalších několika místech.

"Zdejší obyvatelé doplácejí na to, že stát nebyl schopen dostavět úsek 511 okruhu kolem Prahy. Lidem jezdí pod okny tisíce těžkých kamiónů denně, a na Starém i Novém Spořilově jsou tak porušovány hygienické limity. Stěny a val jsou důležitý příspěvek ke zlepšení situace na Spořilově, který naše městská část požadovala," řekl Štěpánek.

Val naváže na dosavadní protihlukovou stěnu v jihovýchodní části území a bude veden podél ulice 5. května západním směrem. Postupně se bude stáčet obloukem nad zářezem Jižní spojky k severu. Bude mít základní výšku šest metrů nad okolním terénem a délku zhruba 210 metrů. "Důležitý je tady právě ten val, který je neprostupný a pohltí veškerý hluk," řekl starosta.

První stěna bude měřit asi 204 metrů a bude stát na protihlukovém valu. Výška stěny v této části bude 2,5 metru a bude vybudována z neprůhledných výplňových panelů, které pohlcují zvuk. Druhá stěna bude dlouhá 143 metrů a naváže na severní část protihlukové stěny. Výška stěny bude šest metrů.

Křižovatka komunikací 5. května a Jižní spojka je nejzatíženější mimoúrovňovou křižovatkou v pražské siliční síti. Loni se na této křižovatce průměrně pohybovalo 204.000 vozidel za den.

Dalším problematickým místem na Spořilově je ulice Spořilovská. Tady radnice prosazuje takzvané těžké zakrytí. To znamená, že by komunikace, která je v zářezu, byla zastřešena. Na povrchu by vnikl park. Náklady jsou vyčísleny na více než čtyři miliardy korun.

Podle Štěpánka jsou na Praze 4 ještě další tři místa, kde jsou lidé ohrožováni hlukem. První je Spořilov I, malé sídliště pod Starým Spořilovem. "Tady v podstatě jde o obnovu stávajících a hůře fungujících protihlukových stěn. Je tady připravena stavba nové, která bude pohlcovat hluk," řekl. Druhým je nevybudovaná stěna u Jižní Spojky pod Krčí. "Tady není ještě není řešení detailně připraveno. A třetí je oblast v Braníku u Barrandovského mostu," řekl Štěpánek.

(čtk)