ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prodeje pozemků přináší středočeským městům miliony

08.08.2017

Mladá Boleslav 7. srpna - Prodeje městských pozemků soukromým investorům přináší městům do rozpočtu miliony. Například Mladá Boleslav v současnosti nabízí na okraji města 10.000 metrů čtverečních, minimální cena za metr je stanovena na 1500 korun, vyplývá z informací na webu města. V případě, že zájemce nabídne jen nejnižší možnou cenu, získá Mladá Boleslav do svého rozpočtu 15 milionů korun. Pozemky prodává také Kolín, který se snaží přilákat investory do průmyslové zóny v Ovčárech, řekl ČTK kolínský starosta Vít Rakušan (STAN).

Zájemci o mladoboleslavské pozemky mohou své nabídky, které budou obsahovat komplexní studii daného území, předkládat do 16. srpna. Pozemky tvoří z větší části orná půda, zhruba 2500 metrů čtverečních je pak zahrada.

Kolín letos do svého rozpočtu získal 20 milionů díky prodeji zhruba pětihektarové plochy v ovčárecké zóně japonské firmě Nippon Paints, která vyrábí především karosářské barvy. Radnice s investorem jednala o příchodu do Kolína téměř dva a půl roku. "Už v roce 2013 jsme na účasti na konferenci v Tokiu zahájili dobré vztahy s japonskými firmami," řekl Rakušan.

Loni prodal Kolín v průmyslové zóně pozemky za více než 50 milionů korun. V jednání je i prodej dalšího pozemku, kde chce soukromý investor postavit supermarket. S návrhem stavby supermarketu v průmyslové zóně přišlo samo město, které oslovilo všechny velké investory. Vedení radnice si od supermarketu v Ovčárech slibuje zlepšení dopravní situace ve městě, kdy lidé z okolních obcí nebudou muset za nákupy projíždět celým městem.

Průmyslový pozemek je na prodej i v Mnichově Hradišti. Realitní firma Naxos, která pozemek prodává, vyhlásila koncem července výběrové řízení na kupce. Doporučená kupní cena osmnáctihektarového pozemku je 145 milionů korun. Další pozemky nabízí přímo mnichovohradišťská radnice, která chce na ploše o zhruba 19 hektarech v jihozápadní části města začít do dvou let budovat novou obytnou zónu. Město hledá developera, který by novou obytnou zónu postavil.

(čtk)