ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Litomyšl chystá stavbu nadchodu, starý asi zbourá

02.08.2017

Litomyšl (Svitavsko) 2. srpna - Město Litomyšl na Svitavsku v příštích letech postaví nový nadchod k poliklinice. Stávající betonovou robustní stavbu buď zbourá, nebo částečně zakomponuje do nové stavby. Novinářům to dnes řekl místostarosta Josef Janeček (ODS).

"Nadchod asi celý zeštíhlí proti té obludě, co tam stojí teď. Stavaři nám řeknou, co se z něj dá použít a co se postaví znovu," řekl Janeček.

Denně po nadchodu přes silnici I/35 projdou stovky lidí, mezi nimi například pacienti zdravotního střediska, školáci nebo lidé, kteří míří na městský úřad. Nový nadchod by měl být bezbariérový a opatřený výtahem. Město má zatím hotovou studii a připravuje územní řízení.

Náklady město odhaduje na 15 milionů korun, 80 až 90 procent by mohlo získat ze státní dotace. Pokud nenastanou komplikace, stavba by mohla začít na podzim roku 2018. K nové podobě nadchodu se bude moci nejspíš vyjádřit i veřejnost.

"Litomyšlané se debat účastní, mají zájem, aby město rostlo do krásy," řekl Janeček. Studie zatím ukazuje velký tubus nad silnicí, který je v úrovni klášterních věží a zasahuje do panoromatické siluety města. Podoba nadchodu ještě není definitivní. "Někomu se líbí, že bude mít hezký výhled na město, někdo říká, že je to šeredné. Mně osobně se to líbí," dodal Janeček.

(čtk)