ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zájem o nástěnné klimatizace roste

01.08.2017

Praha 1. srpna - Tropické dny výrazně zvyšují poptávku po nástěnných klimatizacích mezi vlastníky bytů a rodinných domů. Podle odhadu společnosti Samsung má klimatizaci deset až 15 procent bytů a domů v ČR. Zájem o nástěnné klimatizace u soukromých osob přitom roste několik posledních let. Nové modely uváděné na trh nabízejí například bezprůvanové tiché chlazení, ovládání pomocí mobilního telefonu či odstraňují ze vzduchu alergeny. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi prodejci. Kvůli špatné tepelné izolaci se v ČR přehřívá až polovina bytových jednotek.

"Za poslední dva roky jsme zaznamenali výrazné zvýšení poptávky po domácích klimatizacích. Dáváme to do souvislosti s teplejšími léty a větším povědomí lidí o klimatizacích," uvedl obchodní ředitel společnosti 81 klima APM Martin Mrajca.

Podle společnosti Samsung je podíl klimatizací v bytech a rodinných domech ale stále nízký a odhady se pohybují kolem deseti až 15 procent všech bytů. Zájem soukromých majitelů nemovitostí ovlivňuje hlavně počasí. "V soukromém sektoru je vždy sezónní výkyv patrný zejména v měsících červen a červenec a odráží počasí. Přesto, že se snažíme trpělivě zákazníky upozorňovat na příznivé ceny instalací v mimosezónním období, ne vždy to funguje," uvedla Marie Koníčková ze společnosti Nepa, která dodává klimatizace značky Sinclair.

Nové modely uváděné na trh jsou podle Koníčkové energeticky úsporné s minimem negativních vlivů na životní prostředí. Je možné ovládat jednotku vzdáleně přes aplikaci, a vychladit si tak byt před příchodem domů. Roste i zájem o různé typy filtrů čištění vzduchu nebo ionizaci vzduchu. Například Samsung nabízí nové modely s bezprůvanovým chlazením, kdy majitelé klimatizace v místnosti nepocítí žádný záchvěv studeného vzduchu.

"Největší zájem je o nástěnné tzv. splitové klimatizace sestávající z oddělené vnitřní a venkovní jednotky. Jejich montáž je velmi rychlá, zpravidla do pěti hodin, a cena přijatelná," dodal Mrajca.

Podle údajů Asociace výrobců minerální izolace se kvůli špatné tepelné izolaci přehřívá až polovina bytových jednotek v ČR. Domům chybí kvalitní zateplení plášťů, ale také střech a systém odvětrání, které by obyvatele chránily před výkyvy vnějších teplot. Teplota v obytných budovách by přitom neměla překročit hranici 27 stupňů Celsia.

"Nejhorší situace panuje ve velkoměstech, které horko akumulují. Rozdíl mezi teplotou ve městech jako Praha, Brno, Olomouc nebo Ostrava může ve srovnání s příměstskými a venkovskými oblastmi dosáhnout až deseti stupňů," uvádí ředitelka asociace Marcela Kubů.

Jednou z možností jak velkoměsta ochladit mohou být i zelené střechy, které fungují jako přírodní ekologická klimatizace. Vegetace na střechách vsakuje a odpařuje zpět do ovzduší velké množství srážkové vody a výrazně přispívají k ochlazování budov, zvlhčování vzduchu a snížení prašnosti.

Například v rakouském Linci, Torontu nebo Paříži dokonce platí nařízení, že v určitých zónách musí být ploché střechy nových budov pokryté zelení. Největším nedostatkem zelených střech je ale jejich vysoká hmotnost, a tedy zvýšené nároky na statiku střechy.

(čtk)