ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zahraniční dobrovolníci pomáhají v Harrachově s opravou kina

01.08.2017

Harrachov (Semilsko) 1. srpna - S přípravou rekonstrukce bývalého kina na víceúčelové kulturní centrum i s dokončováním nového Ski muzea pomáhá v Harrachově na Semilsku parta dobrovolníků. Děvčata dnes dopoledne pomáhala strhávat staré koberce v bývalém kině, kluci zase pracovali na chodníku před muzeem, které by se mělo návštěvníkům otevřít už v září. Konečně pořádná práce, pochvalovali si.

Skupina mladých lidí ze Španělska, Ruska, Hongkongu, Mexika, Itálie a Turecka dorazila do krkonošského střediska už minulý týden, kdy pomáhali na zdejším Svatoanenském dřevosochání. Podobný projekt ve spolupráci s INEX - Sdružením dobrovolných aktivit (INEX-SDA), se v Harrachově koná už podruhé. Loni odvedli dobrovolníci velký kus práce v harrachovském Ski muzeu, které už se dokončuje. "Dopoledne vždy pracují a odpoledne mají nějaké aktivity, dnes půjdeme na bobovou dráhu, ve středu máme v plánu lanové centrum," řekl iniciátor projektu Daniel Hloušek.

"Přínos dobrovolníků se nedá přepočítávat na peníze, je to spíš o tom, že my poznáme lidi z jiných států a oni zase poznají nás. Pomáhají nám při akcích, které tu zrovna probíhají. Měli jsme tu dřevosochání minulý týden, tak nám tady pomáhali s organizačními záležitostmi, s hrabáním pilin, přenášením laviček, holky z Ruska pekly bramboráky s paní ve stánku. Pro ně je to přínosné, že nás poznají a nám pomohou s pracemi, které by jinak museli dělat lidé z technických služeb, kteří ale mají spoustu jiné práce," řekla starostka Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj).

Dobrovolníci v Harrachově nejsou jedinou skupinou, která letos přijela v rámci projektů neziskové organizace INEX pomáhat do Libereckého kraje. V minulých týdnech pracovali mladí cizinci například na revitalizaci v oblasti Nového pralesa na Ještědu a v mokřadech v Jablonném v Podještědí. Už 15 let pomáhají zahraniční dobrovolníci i při úpravách okolí hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou. Letos pomáhali s čištěním prudkých svahů kolem hradu.

(čtk)