ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Charita Ostrava do tří let rozšíří počet startovacích bytů

27.07.2017

Ostrava 27. července - Charita Ostrava chce v následujících třech letech výrazným způsobem rozšířit počet takzvaných startovacích bytů pro lidi bez přístřeší. V současné době má k dispozici 20 bytů, ve kterých se bezdomovci učí návratu do běžného života. Do roku 2020 by jich charita chtěla mít v krajském městě 45. ČTK to dnes řekl její mluvčí Dalibor Kraut.

Na další rozvoj služeb se charitě podařilo získat z Evropského sociálního fondu téměř tři miliony korun. Peníze pomohou pokrýt náklady na další sociální pracovníky, které bude muset charita zaměstnat právě kvůli navýšení počtu startovacích bytů.

Další byty chce charita získat nejen ve spolupráci s městskými obvody, ale také se soukromými vlastníky bytového fondu ve městě. Díky dotaci charita navíc mohla rozšířit program Charitního střediska sv. Lucie, kde fungují tréninkové prostory. Využívají je právě lidé, kteří žijí ve startovacích bytech nebo v azylovém domě. V tréninkových prostorách získávají dovednosti potřebné pro běžný život.

"Uživatelé služby se například učí pracovat s počítačem a internetem, vařit, šít, hospodařit s financemi nebo pečovat o dítě," přiblížil tréninkový program sociální rehabilitace ředitel charity Martin Pražák. Podle něj je o službu zájem, proto charita rozšířila otevírací dobu tréninkového centra ze tří dnů v týdnu na čtyři dny.

"Lidi bez domova podporujeme, motivujeme a připravujeme, aby jejich budoucí samostatný život byl plnohodnotný, kvalitní a udržitelný," uvedla vedoucí sociální rehabilitace Eliška Horňáková.

Charita působí v Ostravě 26. rokem. Ročně pomáhá zhruba 5000 klientům, mezi kterými jsou nejen sociálně vyloučení, ale senioři nebo umírající. Lidem bez domova poskytuje poradenství, provozuje pro ně denní centrum, noclehárnu, azylový dům a zmíněné startovací byty.

(čtk)