ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prostějov připravuje prodej zámku ve Ptení

27.07.2017

Prostějov 27. července - Prostějovská radnice připravuje prodej zámku v nedalekém Ptení, který léta chátrá a pro který se zatím nepodařilo najít kupce. O rozlehlou nemovitost nyní projevili zájem čtyři investoři. Prodej bude formou obálkové metody za nabídnutou kupní cenu, která bude zaplacena před podpisem kupní smlouvy, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Zdeněk Fišer (ČSSD).

Prostějovská radnice se delší dobu snaží zámek prodat, protože vyžaduje mnohamilionovou investici, na což nemá samospráva peníze. Dosavadní pokusy o prodej skončily neúspěchem. Cena zámku a přilehlých pozemků podle znalců činí 3,6 milionu korun. Investoři, kteří radnici nyní oslovili, v zámku chtějí vybudovat například penzion, prostory ke školení, pořádání kulturních akcí, minipivovar s restaurací či školicí a tréninkové středisko pro odbornou výuku specializovaných ošetřovatelů.

"Nabídku převodu objektu zámku jsme dali také obci Ptení, která ji ale neakceptovala, a to z důvodu nedostatečných finančních prostředků na rekonstrukci, provoz a údržbu objektu," uvedl Fišer. Obec Ptení by podle něj měla zájem jen o okolní pozemky využité jako komunikace. "Směnila by je za své pozemky využité jako přístupové komunikace k lesním pozemkům ve vlastnictví města Prostějova," dodal Fišer.

Starosta Ptení Jiří Porteš již dříve ČTK řekl, že podle odhadu si oprava zámku vyžádá bezmála 100 milionů korun. Ptení se ale zadlužilo kvůli výstavbě kanalizace, takže jeho finanční možnosti jsou omezené. Obec by podle starosty mohla podpořit investora, který se rozhodne zámek koupit a opravit.

Renesanční zámek ze 17. století získal stát ve 20. letech minulého století v době prvorepublikové pozemkové reformy. Prostějov ho koupil o deset let později i s okolním polesím. Od 50. let byly v zámku byty zaměstnanců státních lesů a kino, později vyhořel.

Ptenský zámek se čtyřmi křídly a věžemi v nárožích několik let upadá. Na konci roku 2008 se zámek dostal i na seznam nejohroženějších památek, který sestavili pracovníci Národního památkového ústavu. K zámku patří asi 8500 metrů čtverečních pozemků.

(čtk)