ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V příbramské nemocnici skončila oprava porodnice

20.07.2017

Příbram 20. července - Příbramská nemocnice dokončila rozsáhlou rekonstrukci porodnice za více než 100 milionů korun. Nové jsou porodní sály včetně operačního a poporodní pokoje. Rodičky i zdravotníci získali větší komfort a vzrostla také kapacita oddělení.

"Všechny pokoje jsou nadstandardně vybavené, jsou tam masážní trysky v porodních sprchách, jeden pokoj má i relaxační vanu určenou na úlevu od bolesti," řekl při dnešním otevření primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Chudáček. Samozřejmostí je podle něj také klimatizace, kterou rodičky ocení v horkých dnech.

Kapacita poporodního novorozeneckého oddělení se díky rekonstrukci zvýšila z 16 na 28 lůžek, což bylo podle primáře zapotřebí. "Několikrát jsme museli maminky odmítat, protože jsme nezvládali počet porodů," uvedl Chudáček. Loni v příbramské nemocnici rodilo 1100 žen, letos se očekává nárůst na 1200 porodů. Kvůli větší kapacitě bude nemocnice muset přijmout nové sestry, zejména na poporodní oddělení.

Podle Chudáčka se rekonstrukce neprojevila poklesem počtu porodů, opravovalo se za provozu. Zavřeno bylo jen jeden týden kvůli připojování odpadu a vody. "Bylo to velmi těžké jak pro nás, tak pro pacientky, při bouracích pracích byla ta hlučnost neúměrná, ale my jsme věděli, že se to dělá pro nás. Neklesl nám počet porodů, nemělo to žádný vliv na péči, bylo to prostě jen nepříjemné," dodal.

Ředitel nemocnice Stanislav Holobrada upřesnil, že rekonstrukce stála včetně pořízení přístrojů a dalšího vybavení 103,5 milionu korun. Z toho deset milionů zaplatila nemocnice, 25 milionů kraj a zbytek je pokryt z odloženého financování.

Kraj chce podle hejtmančina náměstka pro zdravotnictví Martina Kupky (ODS) příští rok podobně investovat v kolínské porodnici, která potřebuje také nákladnou rekonstrukci. Nemocnice má letos uvolnit na její přípravu 20 milionů korun a hejtmanství k tomu příští rok přidá dalších 80 milionů Kč. "Ty finanční prostředky ale budeme teprve hledat," uvedl Kupka.

V benešovské porodnici, která patří k mladším, se ještě letos počítá s opravou porodních boxů. Práce mají začít 1. října, hotovo má být do konce listopadu. Složitější situace je v Mladé Boleslavi, kde je potřeba postavit kompletně nový pavilon. Nejdříve je ale podle Kupky nutné vyřešit problémy s parkováním výstavbou parkovacího domu.

(čtk)