ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pietní areál v Holešově připomene Novou synagogu

19.07.2017

Holešov (Kroměřížsko) 19. července - Radnice v Holešově na Kroměřížsku dokončuje úpravy pietního místa, na kterém až do roku 1941 stávala takzvaná Nová synagoga. Slavnostní otevření pietního areálu v parčíku na náměstí Svobody se uskuteční v úterý 25. července od 15:30 za účasti izraelského velvyslance Daniela Merona. ČTK to dnes řekl historik a památkář radnice Karel Bartošek.

Nová synagoga byla vystavěna v honosném maursko-románském slohu a slavnostně vysvěcena 3. září 1893. V létě 1941 byla ale vypálena nacisty a o rok později definitivně rozebrána. "Když se synagoga za války nacisty zbourala, tak magistrát prodával sedlákům z okolních vesnic stavební materiál. Fůru za korunu, což byla v té době velmi dobrá cena. Okolní vesnice na Hané nemají kámen a cihly byly drahé, takže ti sedláci se na to zuřivě vrhli. Nejenže brali cihly a kameny z budovy synagogy, ale šli i do hloubky, takže vybírali i ty základy," uvedl Bartošek.

Z budovy se proto prakticky nic nedochovalo a dlouho nebylo známo, kde přesně stávala. Existující archivní fotky synagogy nejsou podle Bartoška příliš kvalitní a navíc se její okolí v průběhu desetiletí změnilo. Loni proto radnice požádala hulínské pracoviště Archeologického ústavu v Brně, aby se pokusilo zjistit, kde přesně modlitebna stála.

"Nakonec se podařilo odhalit několik částí synagogy, hlavně pilíř pod jedním z nosných sloupů, který byl v interiéru, čímž se přesně to její místo určilo. Zjistilo se, že synagoga byla mnohem dál od centra města, než jsme si mysleli. Řádově asi o 50 metrů," řekl Bartošek.

V parčíku proto vznikl z historických pískovcových kamenů, které původně byly součástí dlažby na nádvoří holešovského zámku, částečný půdorys základů synagogy. Doplní je informační tabule, na které bude popsána historie židovského osídlení v Holešově a osudy Nové synagogy. Město nechá také o několik desítek metrů přesunout drobný památník připomínající po léta předpokládané umístění Nové synagogy.

Řádění nacistů a jejich českých kolaborantů v Holešově paradoxně unikla starší Šachova synagoga, která byla postavena v 16. století a patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku. Za druhé světové války totiž původním účelům nesloužila, byla v ní truhlářská dílna a byt.

Židovská komunita sídlila v Holešově od 15. století. Patřila k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou zmíněná Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

(čtk)